Radno i socijalno pravo

РАДНО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО

9. Да ли у примени члана 101. сшав 1. шач. 3) и 4) Закона о раду uoслодавац у свим случајевима мора прешходно да упозори запосленог о иовреди радне обавезе на основу које може доћи 00 ошказа уговора о раду, чак и у случају када је шо уређено уговором о раду, када повреда радне обавезе Представља свршено дело и када упозорење не производи никакав унозоравајући правни ефекаш2

Одредбом члана 101. став 2. Закона о раду прописано је да је послодавац дужан да, пре отказа уговора о раду у случају из става 1. тач. 3) и 4) овог члана, запосленог упозори на постојање разлога за отказ уговора о раду.

Сагласно цитираној одредби, пре отказа уговора о раду у наведеним случајевима, послодавац је дужан да запосленог упозори на постојање разлога за отказ уговора о раду. Упозорење треба дати у писаној форми иако Законом није прописана форма упозорења, и обавезно садржи чињенице које су основ за давање отказа, када су наступиле, односно када се за њих сазнало.

Упозорење има за циљ да се запослени упозна да су наступили разлози због којих може да добије отказ. У упозорењу послодавац може запосленом да остави одређени рок да уколико у том року не учини поново повреду радне обавезе, неће добити отказ, али, у зависности од тежине повреде, може му се и истовремено са упозорењем отказати уговор о раду.

10. Да ли послодавац, приликом ангажовања радника за обављање привремених и повремених послова, мора да, иоред уговора са сшуденшском или омладинском задругом, закључи и посебан уговор са студеншом или омладинцем о обављању ових послова и ако ова лица сва права из рада и радног односа искључиво осшварују преко своје сшуденшске или омладинске задруге, како је шо регулисано посебним прописом2

Одредбом члана 125. став 1. Закона о раду прописано је да послодавац може, за обављање привремених и повремених послова из члана 124. овог закона, да закључи уговор са лицем које је члан омладинске или студентске задруге.

Законом је, значи, изричито прописана обавеза послодавца да, за обављање привремених и повремених послова, може да ангажује лице које је члан омладинске или студентске задруге, на основу закљученог уговора са тим лицем, Уговор може да потпише и омладинска задруга као трећи потписник, а према мишљењу Министарства за рад и запошљавање, наведеном у одговору на питање под бројем 6. нема сметњи да задругар изричитим писменим пуномоћјем овласти задругу да она у његово име и за његов рачун потпише уговор са послодавцем уз услов да је такво пуномоћје дато писменим путем.

Према томе, ради се о појединачним уговорима о обављању привремених и повремених послова који послодавац закључује са лицем које је члан омладинске или студентске задруге, односно са задругом, на основу посебног пуномоћја, у име и за рачун тог лица - члана омладинске или студентске задруге. 59