Radno i socijalno pravo

Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права

Бојан Урдаревић, Асистент-приправник на Правном факултету у Крагујевцу

ПЕНЗИЈСКИ СТАЖ СА УВЕЋАНИМ ТРАЈАЊЕМ СА ПОСЕБНИМ ОСВРТОМ НА БАЛЕТСКЕ ИГРАЧЕ

Уводне напомене

Савезна скупштина је 4. фебруара 2003. године усвојила и прогласила Уставну повељу Државне Заједнице Србија и Црна Гора након што су је претходно у истом тексту усвојиле Народна скупштине Република Србије и Црне Горе. Уставна повеља се примењује од дана усвајања и проглашења у Савезној скупштини, тј. од 4. фебруара 2003. године. Истог дана и на исти начин усвојен је и Закон за спровођење Уставне повеље Државне Заједнице Србија и Црна Гора. У члану 65. овог закона прописано је да ће државе чланице извршити измену својих устава или донети нове уставе ради усклађивања са Уставном повељом у року од шест месеци од дана усвајања исте.

Област социјалног осигурања ( здравствено осигурање, пензијско и инвалидско осигурање и осигурање за случај незапослености ) по досадашњим уставима уређивало се у републикама, осим што су основе тог осигурања требало да буду уређене савезним законом. Иако је било покушаја, основе здравственог осигурања и осигурања за случај незапослености нису биле регулисане од стране савезне државе, већ је једино, својевремено био донет Закон о основама пензијског и инвалидског осигурања , који је премашио уређивање основа тог осигурања уредивши цео систем овог осигурања.

Социјално осигурање и пензијско и инвалидско осигурање као његов део, према Уставној повељи, нису у надлежности Државне Заједнице Србија и Црна Гора, већ у надлежности држава чланица. Стога, према наведеним одредбама Уставне повеље и Закона за њено спровоHere, Закон о основама пензијског и инвалидског осигурања примењиваће се као закон државе чланице, све док га надлежни органи државе

517