Radno i socijalno pravo

Златибор 2007 Радно законодавство у пракси

Овакве активности су од велике користи за земље у којима се одвија привредно деловање МНК јер у тим земљама доприноси развоју привреде, доноси - привлачи нове инвестиције, омогућава пораст капитала, доприноси подизању опште потрошње и стварању профита. То све доприноси развоју људских ресурса. -

Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) је јединствени скуп 30 развијених земаља које имају демократске системе владавине и тржишну привреду, а које заједничком снагама покушавају да одговоре на економско политичке и друштвене промене у вези са глобализацијом. Циљ чланица ОБЦД-еа је да искористе предности глобализације.

ОЕЦД је основана децембра 1960. године, као наследник Економске организације за економски развој. Ова организација развија инструменте, доноси одлуке и препоруке познате на међународном нивоу посебно у областима у којима се намећу мултилатерални споразуми који државе чланице посебно користе у условима глобалне привреде. Земље не чланице су позване да приступе овим мултилатералним споразумима и уговорима и да их примењују у својим државама.

ОЕЦД се стара да економски и друштвени развој, као и заштита животне средине напредују заједно. Стварање и уобличавање политике ОЕПД-а врши се кроз размену информација и заједничких анализа које пружа секретаријат у Паризу. Секретаријат прикупља податке, прати тенденције и предвиђа економску еволуцију. Секретаријат у Паризу даје мишљења како ће друштвени развој да се одрази на трговину, животну средину, пољопривреду, технологију, порезе и предвиђа како ће се то одразити на пословање мултинационалних компанија.

Чланице ОЕЦД-а производе скоро 60% добара и услуга у свету, а то није затворен круг држава него управо отворен за сарадњу и развој конкурентности и слободне трговине у свету.

ОЕЦД је у домену уређења радно правног положаја запослених у мултинационалним компанијама поставио бројне инструменте контроле и усмеравања какао би положај запослених у мултинационалним компанијама био приближно једнако уређен.

Упоредо са увећањем броја мултинационалних компанија, развијала се и свест запослених да због бројних технолошких достигнућа, која добијају брзу примену у пракси и тиме омогућава свету послодаваца

495