Radno i socijalno pravo
Мр Саша Першић, Менаџмент здравственог система, Радно и социјално право, стр. 65-79, ХТУ (1/2010)
само одговоран него и неопходан за здравље и здравствени развој, како појединца, тако и породице и друштва у целини.
Због тога, није сасвим свеједно какав је и како функционише здравствени систем, како је организован, колико кошта и колико је успешан.
Боље функционисање здравственог система подразумева унапређење здравља грађана по принципу једнаке доступности здравствених услуга, поштовања права пацијената, узефикасну употребу финансијских, људских и других ресурса.
11. Дефиниције здравственог система
Међу савременим дефиницијама, са професионалног аспекта, издвајају се следеће:
- здравствени систем је један од подсистема друштва који се столећима развијао доприносима људи, науке, комерцијалних фактора и других социјалних снага, обично без проучавања или системског планирања,
- здравствени систем би се могао дефинисати и као део друштвеног система, чија је главна максима унапређење и очување здравља,
- здравствени системи у извештају Светске здравствене организације се дефинишу као системи који обухватају све организације, институције и ресурсе који су посвећени да предузимају акције.“
1.2. Компоненте здравственог система
IIpema B. Klaczkowskom u A.Van Пег У/егћи, структура и функционална повезаност здравственог система било које земље може бити анализирана на бази модела који су они предложили“. По њима постоје пет главних компонената упрошћеног модела једног здравственог система, од којих је сваки, директно или индиректно, повезан један са другим.
То су следећи модели:
1. Развој здравствених ресурса – подразумева кадрове, здравствене капацитете, опрему и снабдевање и знање.
2. Организовано уређење ресурса - односи се на националне здравствене власти, здравствено осигурање, друге државне агенције, невладине агенције, независни приватни сектор.
2 Др Предраг Мићовић, Обележја, Здравствени менаџмент, Београд, 2008. стр. 4. 3 National Health Systems, PHP No 77,WHO 1984.
69