Radno i socijalno pravo

Радмила Букумирић-Катић, Примена закона о спречавању злостављања на раду, Радно и социјално право, стр. 81-103, ХТУ (1/2010)

Тужбом против послодавца због злостављања на раду или у вези са радом не може се побијати појединачни акт послодавца којим је решавано о правима, обавезама и одговорностима запосленог из радног односа, јер против тог акта запослени може да води судски спор у складу са посебним законом којим је прописана судска заштита. Ово из разлога што су право на судску заштиту и рокови за покретање поступка пред судом у вези са остваривањем права, обавеза и одговорности запослених већ уређени важећим прописима (Закон о раду, Закон о државним службеницима, Закон о радним односима у државним органима).

Полазећи од дефиниције злостављања из које произлази да злостављање представља неприхватљиво понашање које се понавља и које је као такво овим законом забрањено, процењено је да се најадекватнија судска заштита може обезбедити у парничном поступку пред надлежним судом, без обзира на то који је суд и у ком поступку надлежан за заштиту осталих права из радног односа, односно за оцену законитости појединачних аката којима се одлучује о правима, обавезама и одговорностима запослених (као што је нпр. за државне службенике Врховни суд у управном спору). Предложеним решењем, такође, избегава се могућност паралелног вођења судског поступка код различитих судова поводом исте ствари.

Овим законом уређују се специфичности поступка пред судом, а које се, пре свега, односе на: хитност поступка (краћи рок за достављање одговора на тужбу), терет доказивања (који је на послодавцу ако запослени – тужилац учини вероватним да је извршено злостављање), могућност изрицања привремених мера у току поступка судске заштите (забрана приближавања, забрана приступа у простор радног места злостављеног) и др.

2. Правилник о правилима понашања послодаваца и запослених у вези са превенцијом и заштитом од злостављања на раду

Правилником о правилима понашања послодаваца и запослених у вези са превенцијом и заштитом од злостављања на раду (Сллгласник РС бр.62/10, у даљем тексту: Правилник) прописују се правила понашања послодаваца и запослених, односно других радно-ангажованих лица (у даљем тексту: запослени) у вези са превенцијом и заштитом од злостављања на раду и у вези са радом (у даљем тексту: злостављање), односно сексуалног узнемиравања.

91