Radno i socijalno pravo

Проф. др Зорица Мршевић, Пракса заштитника грађана у остваривању и заштити социјалних права, Радно и социјално право, стр. 1-20, ХТУ (2/2010)

- ничија брига. Такође и повећање „сиве" економије током деведесетих и њено опстајање у двехиљадитим је сцена на којој је дошло до појачане експлоатације и дискриминације радне снаге а по неким изворима, посебно жена.

Крајњи исход је да данас економисткиња у министарству, новинарка у водећој дневној новини, шефица рачуноводства у трговичној фирми, или лекарка специјалисткиња на клиници могу да буду, и често и јесу, на потпуно исти начин злостављане под претњом отказа, као и продавачица која без икаквог радног односа ради на уличној тезги. Менталитет бахатог „газдашког“ понашања у свим примерима је такође потпуно исти, широко распрострањен и за сада тежак за сузбијање.

Како омбудсман може да делује по том питању2

Заштитник грађана је деловао је у складу са својим законским овлашћењима, надзором над законитошћу и правилношћу поступања инспекција рада и других органа управе, сарадњом са радничким удружењима, подношењем препорука надлежним органима, давањем јавних саопштења и коришћењем права законодавне иницијативе. На тај начин се Заштитник грађана (омбудсман) старао о потпунијем и ефикаснијем остваривању права радника и заштити њихових легитимних интереса.

Треба имати у виду да Заштитник грађана није заправо надлежан за решавање самих радноправних спорова па самим тим ни за случајеве злостављања на раду. Због тога је већина поступака вођених од стране ЗГа окончана одбацивањем притужби. Разлози за непоступање Заштитника грађана по овим притужбама су садржани у члану 28. Закона о заштитнику грађана и односи се на следеће случајеве: ако предмет на који се притужба односи не спада у надлежност ЗГ; ако је притужба поднета након истека рока за подношење; ако је притужба поднета пре употребе свих расположивих правних средстава, а нису испуњени услови из члана 25. став 5. овог Закона, и др.

Најчешћи разлог за одбачај у највећем броју случајева је био то што подносиоци притужби пре њиховог подношења нису покушали да заштите своја права у одговарајућем правном поступку. У тим случајевима подносиоци су упућивани на покретање одговарајућих правних поступака. Органи на које су подносиоци упућивани су инспекција рада Министарства рада и социјалне политике, управна инспекција Министарства за државну управу и локалну самоуправу и

14