Radno i socijalno pravo
Рајко Кличковић, Радно вријеме, одмори и одсуства у Републици Српској, Радно и социјално право, стр. 93-110, ХУ (1/2011)
За вријеме коришћења породиљског одсуства, жена има право на накнаду плате у висини просјечне плате коју је остварила у току посљедња три мјесеца прије отпочињања породиљског одсуства.
Накнада се мјесечно усклађује са растом просјечних плата у Републици. Ако жена није остварила плату за свих посљедњих шест мјесеци, износ накнаде плате је у висини плате која јој припада у складу са колективним уговором у мјесецу који претходи отпочињању породиљског одсуства. Накнада плате остварује се на терет Јавног фонда за дјечију заштиту Републике Српске, али је исплаћује послодавац за све вријеме трајања одсуства, са правом рефундације.
7. Неплаћено одсуство
Према члану 67. Закона о раду, послодавац је дужан да раднику, на његов захтјев, одобри одсуство с рада до три дана у току календарске године ради задовољавања његових вјерских, односно националнотрадицијских потреба, без права на накнаду плате, уколико послодавац другачије не одлучи.
Послодавац може раднику, на његов захтјев, одобрити неплаћено одсуство и у другим оправданим случајевима. Општи колективни уговор“ регулише да се раднику може одобрити неплаћено одсуство ради:
а) обављања неодложних личних и породичних послова, које је радник дужан образложити у свом захтјеву;
6) припремања и полагања испита на факултету или другој образовној организацији, као и припремања магистерија или доктората, уколико се радник не образује у интересу послодавца;
в) посјете члану породице који живи у иностранству;
г) стручног усавршавања у иностранству, уколико усавршавање није на захтјев и у интересу послодавца;
д) његе тешко обољелог члана породице;
ђ) и у другим оправданим случајевима.
За вријеме неплаћеног одсуства права и обавезе радника по основу рада мирују, а трошкове пензијског и инвалидског осигурања сноси корисник неплаћеног одсуства.
14 _ Члан 18, Општег колективног уговора („Службени гласник Републике Српске“ број 40/10).
107