Radno i socijalno pravo
Наташа Завођа, Улога и значај послодавачких организација у ЕУ и земљама у окружењу, Радно и социјално право, стр. 111-134, ХУ (1/2011) А 3) ee ЛА 9 И ИА
Стратешки интерес припадника света послодаваца је да се изгради богато друштво и да се створи пословни амбијент који ће омогућити несметан развој предузетништва, омогућити конкурентност и слободног кретања капитала и развој и напредак трговине без баријерг и административних ограничења која не спречавају слободно повезивање капитала и његов даљи напредак и раст.
У циљу остварења поставњених циљева и ради постизања већих економских слобода, мање компликована администрације и освајања веће слобода у управљању капиталом, послодавачке организације су спремне да са државом и синдикатима направе одређене компромисе у циљу постизаља опште прихватљивих развојних циљева.
Потреба да се успоставе одрживи и развојни услови привређивања припадници света капитала су стварали своја струковна удружења да би каналисали – своје захтеве према држави, да би снагом бројности удружења добили на значају и да би удружени представили одређене интересе своје струке, остваривање конкурентност и онемогућили нелојалну конкуренцију, повећали запошљавање, а на тај начин подигли и ниво општег благостања друштва. Уочена је реална потреба за удруживањем и заједничким сучељавањем са државом и захтевима радника и остваривање дијалога у оквиру трипартитних односа.
Правни основ по МОР -у за формирање послодавачких организација
Историјски посматрано потреба да се интереси света каптала, рада и државе међусобно усагласе и да се кроз усвајање компромисних решења омогући одржив развој за врло различите државе и ове наизлед некохерентне интересне групе успешно је усаглашен кроз усвајање минамалних стандарда у Међународној организацији рада.
Међународно радно право које се ствара у оквиру МОР-а у форми конвенција и препорука, настаје као резултат нормативне креације представника влада, представника послодавачких оганизација и представника синдиката као равноправних партнера. Отуда национално призната репрезентативност социјалних партнера непосредно остварује право гласа у Општој конференцији МОРа где учествују у стварању универзалних међународних стандарда. То учешће карактерише пуна слобода социјалних партнера у одлучивању, односно пуна слобода у гласању о усвојеним конвенцијама или препорукама, независно од определења владиних делегата у Општој конференцији. Могућност
112