Radno i socijalno pravo

Проф. др Невена Петрушић, Повереник за заштиту равноправности улога, надлежност... Радно и социјално право, стр. 19-36, ХУ (2/2011)

поднети било које лице из групе. Поред тога, активно су легитимисане и организације које се бави заштитом људских права и друга лица. Уколико поступак покрећу ради заштите конкретног лица, то могу чинити само у име и уз сагласност тог лица (чл. 35. ЗЗД).

1.2. Садржина и форма притужбе

Притужба треба да садржи податке о томе ко је дискриминисан, како је дискриминисан и од стране кога је дискриминисан, као и наводе о доказним средствима која се могу употребити у циљу доказивања истинитости чињеница везаних за акт дискриминације.

Притужба се подноси писмено, у штампаној форми, а може се поднети и путем телефакса, електронском поштом са скенираним поднеском и потписом подносиоца, у електронској форми уз електронски потпис подносиоца, као и усмено на записник. На подношење притужбе се не плаћа такса или друга накнада. Притужба треба да буде потписана. Повереник не поступа по анонимним притужбама.

Према члану 35. ЗЗД притужба се изузетно може поднети и усмено на записник. Законска могућност да се притужба “изузетно" поднесе усмено на записник израз је, пре свега, уважавања чињенице да су, на жалост, многи наши грађани и грађанке неписмени, па им треба омогућити да притужбу поднесу усмено на записник. С друге стране, овакво законско решење мотивисано је и потребом да се подношење притужбе омогући и лицима која услед инвалидитета нису у могућности да саставе притужбу у писаном облику. Служба Повереника обезбеђује да се у подношењу притужбе усмено на записник користе тумачи и преводиоци, како би се лицима са инвалидитетом и лицима која не познају службени језик омогућило подношење притужбе.

1.3. Начела поступка

Поступак пред Повереником спроводи се у складу са начелом самосталности, независности и самосталности, слободне оцене доказа, и непристрасности, законитости, делотворности и економичности, истине, најбољег интереса и поштовања личног интегритета и достојанства личности.

Повереник поступа и одлучује независно и самостално, у складу са Законом о забрани дискриминације. Као независни орган, он самостално утврђује чињенице и околности и на основу утврђених чињеница и околности примењује прописе на конкретан случај. Повереник, према свом уверењу и савести, непристрасно, у складу са сопственом, савесном

26