Radno i socijalno pravo

Весна Николић, Дисциплинска одговорност полицијских службеника, Радно и социјално право, стр. 273-287, ХУ1 (1/2012)

о Како је у конкретном случају оспорено решење донела Дисциплинска комисија Министарства унутрашњих послова Републике Србије, а у списима предмета се не налази записник о већању и гласању колегијалног органа који је одлучивао на седници већа, а не постоји ни забележба на спису, то се не може оценити да ли је тужени орган решавао у саставу у складу са важећм прописима и да ли је за одлуку гласала прописана већина, нити се може оценити да ли је одлука донета једногласно. ''.

С обзиром да је Закон о изменама и допунама Закона о полицији ступио на снагу крајем 2011. године још нема судских одлука Управног суда о оцени законитости решења донетих у спроведеном дисциплинском поступку на основу измена и допуна Закона о полицији у Министарству унутрашњих послова.

Иако су у раду дати само примери судских пресуда којима су поништена решења Министарства унутрашњих послова, постоје и примери добре праксе управних органа, који уважавајући ставове суда доносе законита решења, унапређују свој рад и тиме доприносе смањењу покретања управних спорова.

Закључак

Како би се одржао углед и ефикасно функционисање Министарства унутрашњих послова и полицијске службе битно је да полицијски службеници свој посао обављају професионално и законито, а да у случају супротног понашања постоји обавеза утврђивања њихове одговорности за настале последице.

Имајући у виду све специфичности дисциплинског поступка у Министарству унутрашњих послова о којима је бало речи у овом раду, а који јесте поступак који се води у складу са начелима и правилима општег управног поступка, али је и поступак којим се утврђује одговорност полицијских службеника, неопходно је донети такав акт који ће бити свеобухватан и садржати правила општег управног поступка, као и све специфичности везане за покретање и вођење поступка, а које нису обухваћене већ прописаним правилима.

Ово размишљање, као и сва друга везана за област утврђивања дисциг линске одговорности у Министарству унутрашњих послова, резултат су дугогодишњег рада аутора, као председника већа и председника Дисциплинске комисије.

Il Пресуда 1 У. 6639/10 (2009) од 23. септембра 2011. године

286