Ratnik

САВРЕМЕНО НАОРУЖАЊЕ ПОЉСКОМ АРТИЛЕРИЈОМ 577

Кад погледамо ову таблицу видимо да изузимајући Турске и Русије и (', талијанског топа све су државе увеле крупан барут. Даље види се да су квоцијенти пунења код ових држава врло мали.

Челичне цеви и од ојачане бронзе дозвољавају млого веће квоцијенте. Као што се горе види Немачка. која је челичним цевима наоружана употребљује највећи кводцијент ==, Аустрија код својих цеви од ојачане брзине одма долави за Немачком т- и ==.

Цеви од обичне бронзе имају најмање кводијенте пунења и то тим мање још, ако је обичан барут у употреби (Русија).

Са овим завршујемо опште захтеве од цеви кад се налази у положају за пудање и од њених метака, сад нам остаје још да видимо како је билистично дејство код описаних цеви.

в) Балистичко дејство.

За оцену балистичког дејства код артилерије европсвих држава служе нан таблице гађања, Које су код сваког топа на крају његовог описа надевене.

За ово је нушно да испитамо:

1-о, Кривине путања зрна за разна одстојања, а ово се постиже повнавањем елевациони и падни углова.

Од два топа онај је надмоћнији и даје положитију путању, кога је полавни угао за исту даљину мањи. У овој прилици је и разантност или бришући простор зрна већи.

Увећањем бришућог простора увећана је сигурност погађања и већи простор учињен опасним за непријатеља.

Најбоље би било кад би путања зрна била права пруга, јер би тада сав простор између цељи и топа био под ватру узет и погрешке у нишанењу пеби се јако осећале. Али је свако зрно тешко и тежина га привлачи