Ratnik

НАСТАВА У ШВАЈЦАРСКОЈ 133

«официра и чине потребне мере за њихов распоред као и ра«според инструкторског кадра.

У!. Корисна објашњења

1. Значај батаљона. — Имаће свог нарочитог интереса да «се овде истакне једна специјална појава у швајцарској војсци 0 улози батаљона. Батаљон код њих има онај исти значај који имају пукови код нас. Он представља једну хомогену јединицу, која има своје давнашње традиције и нарочиту одлику краја одакле се људство рекрутује — тиме садржи и велику кохезиону моћ. Командант батаљона има врло великог утицаја на дух, извођење обуке и држање свог људства. Батаљони су и сада задржали скоје ранчје бројне називе. Јачина ратног батаљона је: 25 дфицира, и 925 војника (брдски батаљони «су јачи).

2. Давање спреме на руковање. — Поред додирнутих узрока што се вежба изводи за тако кратко време (добра писменост, обука рекрута од стране нарочитих инструктора), треба још навести и то, што сваки од њихових војних обвезника ступањем у војску прима на руковање целокупну спрему војничку и она је код њега све дотле, док се не ослободи обавезе у војсци. Овим се хтело то да истакне: да се за време ове вежбе не губи време око давања одела и оружја, као и на одузимање истог. Сам преглед ове спреме врши се у нарочито одређене дане, па и то траје најнужније време (соптгоје тате).

3. Формација војске 1919 г. — Да би се донекле могло лакше да схвати извођење вежбе по пуковима, бригадама и дивизијама, добро је да се изнесе у најглавнијим цртама њихова формација.

Швајцарска војска, поред нарочитих посадних трупа, формирана је у три корпуса.

У елитним трупама има свега 6 дивизија, не рачунајући ту и коњичку дивизију, 4 бригаде (8 пукова).

Свака дивизија има: 3 пешадијске и 1 артиљеријску бригаду, једну митраљеску групу од 3 чете од по 6 митраљеза, једну групу алпијских вођа од 2 ескадрона и потребне неборачке делове (колонске коморе, мостовни трен, саперски батаљон, телеграфску чету, болничке чете као и интендантске јединице).

Бригаде пешадијске имају по 2 пука (брдске су јаче) од по 3 батаљона, а сем тога вероватно да имају и других делова како би биле способне за самостално деловање. По пуковима имају довољан број митраљеза (сваки батаљон има по један).

Бригада артиљеријска долази по 1 на дивизију и она се састоји из два пољска пука (од 2 дивизиона) и једног засебног