Ratnik
ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ
УОЈЕМЗУКЕ КОХНГЕРУ КЕУЏЕ МИЛТАТКЕ ТСНЕСОЗТ ОУ АФЏЕ.
Година П, број 1.
„Мо јепзке Когћеду“ су први научни часопис чехословачки, који издаје чехословачки војнички научни завод. (С5!. убЧеску пзфам мојепзку). Ол излази 6 пута годишње у свескама од по 64 стране.
Садржај је првог броја « ове године:
Некролог професору Богумилу Кучери, универзитетском професору и управнику физикалног завода, члану одбора војничког научног завода.
Борна кола (шенкови) од ђенералштабног мајора Рудолфа Ханака. · После кратког историјског прегледа писац излаже организацију и употребу бојних кола, каква је сада предвиђена у француској војсци. Прелази затим на средства и начин одбране од тенкова и завршава са могућностима, које обећавају борна кола у будућности. Интересантни су подаци, које је писац пренео у свој напис из студије енглеског пуковника М. р. Сгона (Јошта! о Коуа! Џпнед Зегмсе Га инНоп, 1920, У). У Енглеској конструисан је тип тенка (медиум 2) са овим особинама:
акциони раднус 320—480 км,
максимална брзина 32—48 км на сат,
средња брзина на земљишту 27—32 км на сат,
тежина 15 тона,
потребна количина бензина на 4 км 3л,
прелази препреке до 35 м широке и
нагиб до 45'.
Писац закључује своју студију тиме, да би у Чехословачкој војсци требало створити овај нови род оружја, у колико то финансијска моћ државе дозвољава.
Тријанонски уговор о миру и садања мађарска војска. Написао капетан Цасек. У првом делу свог чланка писац излаже војничке одредбе поменутог уговора а у другом са-