Ratnik
ВЕЗА И ПРЕНАШАЊЕ ИЗ ЕШТАЈА _ 51
Снабдевање пешадије телефонским материјалом
Озо снабдевање било је осигурано тако да се материјал производио у довољној количини.
Нарочито треба упозорити ђенералштабне официре, сфицире по штабовима и оне који рукују овим материјалом на огроман утрошак телефонског материјала, а особито кабла, да буду врло штедљиви, нарочито да се обрати пажња у чувању и неговању материјала.
Овај огромни утрошак телефонског материјала произвео је у неколико махова 1917. год. немогућност снабдевања, тако да је било јединица које су оскудевале у овом материјалу, а фабрике нису биле у могућности да израде онолику количину, колика се трошила. Због тога је заведена штедња телефонског материјала. Према томе дужност је свију штабова, команданата и официра да обрате пажњу на следеће:
1. Линија се диже само на случај потребе, и то у оноликој количини, колико је утврђено. Потребе личног комодитета као и излишне везе треба одбацити.
2. Обратити највећу пажњу на брижљиво руковање и
3. Сав неупотребљиви и искварени материјал сачувати и предати ради оправке.
Употреба телефона у рату
а) Период стабилизације.
У овом периоду операција фронт је био потпуно снабдевен телефонском везом, како за офанзиву тако и за дефанзиву. Све веће јединице: армије, корпуси и дивизије још у почетку изводиле су организацију телефонске мреже свака на свом сектору са извесном независношћу, што је изазвало и велики утрошак материјала. |
Крајем 1917. године, на основу стеченог искуства, регулисана је и ограничена јачина телефонских одељења за св јединице у армији и знатно смањена _ употреба враћене "мреже.
Тако, телефонска мрежа у свакој армији делила се:
На једну армијску мрежу, која се састојала из линије за командовање и линије за гађање (за артиљерију).
Ову мрежу: подиже, искоришћава и одржава телеграфска секција.
Мреже пешадијских пукова, које продужавају армијску мрежу. х
За време затишја може се рећи да су телефонске мреже «служиле на потпуно задовољство.
а»