Ratnik

18 РАТНИК

врло јака тежња да се живот сачува. Интензитет те тежње, услед замашности циља — да се сачува живот, субстанција човекова бића, — необично је велики, па се стога тој тежњи, да би се савладала, морају иставити на супрот друге неке тежње сличног интензитета. Због тога се у свима војскама појединачно неизвршавање задатака у борби казни смрћу. Тиме је борац доведен до овог уверења: Ако почнем бегати, смрт је сигурна, ја ћу бити кажњен смрћу. Ако пак пођем напред са осталим друговима, можда нећу баш и ја погинути. Дакле, завођењем смршне казне за неизвршивање борбених заповести у човеково се биће усађује једна снажна моторна стага, равна, па и јача од снаге инсшикша самоодржања, која са овом другом води борбу и која, као што нам је познато, у више прилика п побеђује. Услед те победе и долази да борци извршавају борбене задатке у пркос сталном лебдењу смртне опасности над њиховим животима. То је принудна мера најјачег интензитета, која долази до примене на последњем месту, када остала средства не буду могла загарантовати жељени резултат.

На средњи интензитет храбрости у једној војсци моћно утиче, поред разних чињеница чисто психолишке природе, здравственост народа односно, војске.

Здрав. нараштај даваће много више, при осталим истим условима, храбрих људи но слаби нараштаји. Здрави и окретни горштаци вазда су били бољи борци но они из равница.

При истој општој здравствености двају народа, увек ће бити у преимућству она страна, на којој се буде више урадило на специјалном вештачком развијању физичких човекових снага. Више ће бити „врло храбрих“ и „храбрих“ тамо где бујају здравље и физичке човекове снаге, него ли тамо где влада закржљалост и зачмалост, јер један од првих услова за појаву храбрости, воље за борбом и поред опасности, јесте постојање сопственог осећања снаге.

арода данас се врло много ради у Енглеској, а Французи сада врло ревносно следују њихову примеру. И код нас се после овог рата на том пољу почело озбиљно радити и несумњиво је да ће то донети велике резултате. Рад на физичком развићу мора се продужити и у војсци, за време служења у сталном кадру, а исто тако потом и,у грађанству, јер када се буду имала крепка и снажна тела, онда ће из њих и потицати у много јачој мери осећај самопоуздања за испуњавање и врло тешких задаћа.

У овој трећој години после рата по неким пешадијским пуковима наше војске извођене су врло успешно соколске вежбе целим пуковима. Грађани, којима се тај соколски рад

Равну га 5