Ratnik
|
34 Ратник
Забрана артиљерији да врши ма каква копања.
„Скривање оруђа у шумама или рушевинама.
Забрана да се копају нови ровови за каблове под земљом.
4. Старати се што брижљивије да се не открије повећање својих ваздухопловних средстава.
Енглези и Немци су се придржавали овога: балони који су били придати као ојачање, уздизали су се само по реду.
5. Распоред пешачких дивизија прве линије вршен је у последњем моменту.
Немци придају велику важност томе, да велике јединице што је могуће дуже остану далеко од места њихове офанзиве, а да ту буду привучене у последњем моменту најбржим средствима.
На овај су начин они код Риге концентрисали њихову нападну масу (8 пешачких дивизија, 2'/, коњичке дивизије) са 120 километара из позадине, у једној зони која је по терену била веома слична оној зони на којој се имала извршити операција и на којој су они 10 дана вежбали пешачке дивизије у пољској војни и у свима појединостима маневра.
Пешачке дивизије за напад привучене су ноћу уочи напада. | 6. Што је могуће више смањити артиљеријску припрему.
О овом питању говорићемо доцније.
7. Најзад, последња главна тачка у остварењу изненађења је брзо извршење напада једно за другим.
„Греба се старати да велики напади буду извршени у току једнога дана“ препоручивали су Немци у своме новом артиљеријском правилу.
Година 1918.
Моћност средстава удружена са изненађењем била је главна карактеристика великих офанзива у 1918. год. Оба непријатеља су изводили то изненађење и постигли гау сасвим разним облицима.
Немачка страна. — Сви се још сећате муњевитих немачких успеха у пролеће 1918. год, које су они постигли употребом страховитих средстава и методом који им је тако добро успео код Риге:
21. марша, од северног дела Араса до шуме Сент-Гобен, они нападају на фронт од 80 километара, после припреме од неколико часова, са 40 дивизија у првој линији противу 14 енглеских дивизија.
Прва два дана они прелазе 15 километара, следећа два дана 10 километара, а од 26.до 31. марта 40 километара, када су допрли до Мондидије.