Ratnik, 01. 06. 1922., str. 73

Примена рефлектора 63

1) Испитивање морске просторије осветљавањем у циљу откривања непријатељских бродова.

2) Осветљавање непријатељских бродова у циљу отварања ватре против њих.

3) Спречавање и нарушавање пловидбе непријатељских бродова засењивањем.

4) Засењивањем рефлектора на непријатељским бродовима у циљу спречавања осматрања прибрежја са бродова.

5) Осветљавање пристаништа, минских преграда и т. д.

6) Осветљавање речних ушћа, канала и мореуза у циљу „лакшег пролаза својих бродова, или у циљу откривања непријатељских бродова на тим местима.

7) Прикривање кретања сопствених бродова у домашају пристаништа или оних који журе да уђу у пристаниште, услед гоњења непријатељске флоте, пуштањем светлосних снопова позади њих.

8) Сигналисање,

Као што се из ових задатака види, служба осветљавања предтерена и ваздушних просторија данас је постала неопходно помоћно тактичко средство, те и за њу постоје читава правила, која регулишу примену рефлектора како у техничком тако и'у тактичком смислу. У том циљу данас постоје у свакој војсци и нарочите рефлекторске команде, којима је задатак: организација, обука и припрема рефлекторских јединица, које се придају за време рата појединим командама.

Сигнализацију рефлекторима ваља сматрати као њихов споредни задатак, мада се њима могу давати знаци како дању тако ноћу на 100 и више километара.

Неколико речи о сигналима, фењерима и ручним рефлекторима, употребљеним за време рата 1914.—18. код нас на солунском фронту.

Сигнални фењери калибра 10 см. и ручни рефлектори 14 и 24 см. малога су домета и употребљавају се за осветљавање до 200—400 метара.

Они су били у наоружању код пешадије и то: на сваки батаљон по 1 рефлектор 14 и 24 см. односно на пук по 3 комада од сваког и по 2 сигнална фењера калибра 10 см. сваком пуковском пешадијском телефонском одељењу, а сваком митраљеском одељењу по један комад.

Техничко испитивање ових сигналних фењера и ручних рефлектора дало је ове резултате:

Напон батерије нагло пада при сталној светлости услед трошења и поларизације елемената, због чега је. нагло падао и ефекат осветљења, те су се ови ручни рефлектори могли употребити за осветљавање само под условом, да се светлост