Ratnik

52 РАТНИК

„Топовским метцима бије се онако исто као што се туче ударцима песнице.“

2 То је доста жива парафраза формуле = примењене

на артиљеријско гађање.

За време Наполеона, брза и погодна дејства масе ватри остваривана су само под његовим личним импулсом,') или, имајући у виду средства те епохе, благодарећи виртуозним еволуцијама Друо-а, Сенармона, Лористона.“)

У наше време подобност путања за руковање таква е да омогућава необично пространо поље експлоатације.

Може се рећи да је, у односу на маневар, јерес сецкати и раздробљавати гађање, чему су извесни тежили после појаве топа 75 мм., будући очарани геометријским занимљивостима а губећи из вида: неизбежне стварности растурања, несталности средње погодне тачке и незгодне погодбе под којима се појављују савремени циљеви.

2. Победа је увек на страни великих батаљона.

У ХМШ као иу ХУП веку, под батаљоном није се замишљала каква јединица, како је то данас. „Батаљон“ из времена Вауагд-а %) може се заменити са „битка“, јер се том речју изражавао снажан и хомогени удар. Ђенерал Суворов. говорио је: „Удрите јако, али удрите сви сложно“.

Практичан смисао који отуда произлази јесте онај који је оличен у изразу „пролом“, који долази као последица агресивне масе, којој локални отпор није сразмеран.

Изражавајући се савремено, најбољи израз који овоме одговара јесте концентрација.

И сада могли би се запитати: који је то, у садање време, |

борбени организам, који би од гађања био бољи да на овај начин оствари примену живе силе, како обзиром на ш, тако и на у:р

3. „Тајна рата лежи у комуникацијама“.

Не заборавимо да је речо ХМШ веку, где претерани

класицизам језика, противу кога је против-дејствовало ро-

1), Лан, Гувион, Сен Сир, Даву, изгледа да су једини схватили његове идеје. Какав би пораз искусио Велинктон да је Масена разумео гађање или да нешто раније није изгубио Сенкроа који је на острву Лобау доказае императору дл то разуме 2

2) Друо, француски ђенерал; рођен 1774, умро 1847; "одликовао се на

Ватерлоу. Наполеон га је звао : Ге засе де Та Огапде агтее. 8) Славни француски капетан: рођен у близини Гренобла око 1473 г.

славан за време ратова Карла УШ!., Луја ХИ и Франсоа 1. Својом храброшћу ,

задивљавао је чак и своје непријатеље. Његов је надимак: „Витез без страха и мане“. Мост Гариљиано бранио је сам Рив 200' шпањолских коњаника. Погинуо је 1524. год.