Ratnik
66 РАТНИК
нику. Сарадња пешадије са 6. к. мора бити брижљиво установљена и тој вези се мора посветити све потребно време.
17) На земљишту слободном згљакцију, где се непријатељ још није прихватио свих својих борбених средстава, потреба да се ради што брже биће изнад свих осталих обзира. Ово треба да значи, да на земљишту, које непријатељ још није фортификацијом организовао за одбрану, није пласирао још сву артиљерију и остала ватрена средства нити организовао осматрање, да у том случају мора се развити акција што бржа.
Из истих разлога, напад и јуриш могу бити дати у час који било, са или без „полазног положаја“, са или без претходне припреме артиљеријске. Пешадија у почетку оперише као и да нема 6. к. Ова пак маршују трагом пешадије, стижу је и улазе у борбу прелазећи ватрену линију.
18) У борби противу непријатеља, који је посео положај и располаже моћним средствима, мора се обратити нарочита пажња, јер 6. к. у том случају биће изложена губитцима, ако се извесне околности занемаре. Часу — времену напада има има се поклонити нарочита пажња. Покрет ради приближавања (тагсће д4' арргосће) ка објекту у сред дана и подартиљеријском ватром довешће до превременог онеспособљавања 6. к. без икакве користи по своју пешадију. Када акција 6. к. почиње у току дана, онда је неопходно да се имају добри полазни положаји, заклоњени, покривени положаји у близини првих линија пешадије. Ти положаји имају да заклоне од погледа и да сачувају од артиљ. ватре 6. к. до момента њиховог поласка на јуриш, зато се и називјју „полазни положаји“.
Недостатак добрих полазних положаја налаже нам, да нападамо у зору, осим ако 6. к. нису маскирана од погледа непријатељског густом маглом или облацима дима вештачки произведеним.
Када су ови услови задовољени, онда напад може бити после једне дуже или краће артиљеријске припреме или у опште без ове.
19) Када се напад врши без артиљеријске припреме или са врло кратком припремом, врло је важно да се утисак изненађења произведеног на непријатеља, омогућеног земљи-
штем, природом организације непр. положаја, као и близи-_
зином полазног положаја!) првој борбеној линији, да се тај утисак изненађења у потпуности искористи.
· 1). Жеља је да се одстојање полазног положаја од објекта што више смањи, како би 6. к. имала што мањи простор да пређу док дођу до нападног објекта, али, то смањивање има своју неод„ожиу границу, а то је: потреба да се присуство 6. к. не открије пре времена, јер лупање мотора, ланаца, бескрајног платна итд. одају присуство 6. к. ако су одвећ близу. непријатеља,