Ratnik
118 РАТНИК
18 месеца. Поред тога „научни багаж“ официров расте ог године у годину због наглог и свестраног развитка технике, „машинизма“, вели г. Анри-Пате. То је случај и са подофицирох. па чак и са старијим војником. Старешински кадар дакле неће моћи у будуће да се интензивно ода обуци ни са личних ни са општих разлога.
После наше несреће 1870. године увидела се потреба „војне припреме“. Основане су гимнастичке дружине; закон год 17.1-1880. учинио је обавезним предмет гимнастике у свима наставним заводима; онај од 28-1.-1882.. прописао је војне вежбе за мушкарце и дао повода за отварање ученичког батаљона. Ови су почетци били елементарни, недозрели и свршили су се исмејавањем. "а 4Е
Закон о рекрутовању од 15.-У1.-1889. наредио је (чл. 85.) да се специјалним законом одреди организација војне наставе за младиће од 17 до 20 године и начин избора наставника. Тај специјални закон међутим није донет.
Истина закон од 8-1У-1903, којим се мења закон од 1882. о унапређењима, завео је нарочиту диплому(бгеуеб), којим се после четворомесечне службе производе у капларе они који су способне да помажу у вршењу основне обуке. Овај бреве могли су да стекну, разуме се, само они младићи, који су се већ пре службе у кадру интересовали за свој позив и упражњавали цотичне вежбе.
Закон о рекрутовању од 1905 поновио је одредбу закона од 1889. о доношењу специјалног закона; али ни овом приликом он није донесен. Тек је 1908. године изгласан закон који доноси „устав“ друштава за војну припрему.
У садашњости. — Правило од! јула 1921. претворило је „диплому способности“ у диплому (бгеуеф „за војну припрему“. Програм обухвата три дела наставе: а) физичко васпитање, тренажу за маршевање, пливање и хигијену; 6) морално васпитање и грађанске врлине; в) основна војна обука: појединачна; индивидуална за пољску службу; употреба алата и пушке. у
Овоме се могу додати, односно као способност павести, увек с погледом на војне потребе, вежбе и спортови, и то: |) јахање, 2) гађање, 3) бацање (бомбе), 4) извиђање, 5) служба везе, 6) велосипедија 7) топографски рад, 8) пливање, 9) гимнастичке фигуре и рад на справама, 10) атлетика. 1!) боксовање, 12) веслање, 13) борна кола, 14) глазбена сигнализација,. 15) добош и труба, 16) сапер минер. 17) железничко саперство 18) телеграф, 19) борење сабљом, 20) голубарство.
Испити се одржавају два пута годишње. Олакшице по поположеном испиту: слободан избор рода војске и гарнизона, евентуално и јединице; превремено производство за капларг.