RTV Teorija i praksa

Đuzepe Rikeri

LOKALNA RADIO-TELEVIZIJA U ITALIJI

Hoće li prevladati javni ili privatni interesi?

Studija Đuzepe Rikerija (Giuseppe Richeri) 1 tretira problematiku lokalnih informativnih stanica čiji se broj u Italiji iz godine u godinu povećava. Nizom egzaktnih podataka o rasfućem broju lokalnih stanica izazvanim Zakonom i raspravama o reformisanju RAI, Rikeri pokušava da dočara apsurd novonastale situacije. No Rikerijevo nezadovoljstvo nije vezano za broj lokalnih informativnih stanica u Italiji (kojih je, na primer 1976. bilo 1300 radijskih i 200 televizijskih) već i pre svega programima koje te stanice emituju. Budući da je lično učestvovao u istraživanjima sprovedenim u pokrajini Ernilia Romanija, Rikerijevi podaci o programima 90% ispitanih lokalnih stanica nedvojbeno su svedočanstvo porazne situacije. Radijski programi, koji se emituju svakodnevno, sadrže 70% programa komercijalnog karaktera (uz veliki postotak muzike) 20% programa je kultumog karaktera, a samo 10% političkog, uglavnom polemićkog tipa. Sto se tiče televizijskog programa lokalnih stanica, Rikerijevi podaci nisu

ništa utešniji. Prema njegovom mišljenju nivo emitovanog programa još je niži: sportski i filmski programi (uz obavezne komercijalne) predstavljaju večinu emisija. U takvoj situaciji, smatra Rikeri, povika na programe RAI deluje zaista apsurdno. U izboru između privatnih interesa i profita i koliko-toliko javnog interesa koji zastupa RAI kao društvena institucija, izgleda sasvim oportuno boriti se za ovo drugo. Jedina nada, prema Rikerijevom mišljenju, sadržana je u mogućnosti usmeravanja lokalnih stanica u nekom društveno angažovanijem smislu, što se u slučaju RAI čini zaista nesprovodivim.

1 Giuseppe Richeri, Le emittenti locali in Italia: sara il servizio pubblico o l'interesse privato a prevalere?, Univerzitet u Bolonji, 1976.

м.о.

232