Školski glasnik
Бр. 9.
на учење нотних знакова. Ваљан и прави успех, у првом реду, захтева то, да и сам учитељ буде потпуно вешт ономе послу, који посао предузима с децом. Ако тога није, онда сва мука и читав труд иде „у т&ртањ." Па, како стојимо ми са својим ногним знањем ? Да л би ми могли радити тај посао, а да не осетвмо тсжину од непо узданог пробања и нагађањч у овом послу? Моје је мишљење: да ми еа садашњим својим знањем, не би били кадри с успехом цредавати нотно неаање у осн. школи, за то: све дотле, док сама учитељска школа не буде оспособљавала учитеље с већом музичком спремом, него што је то до сад било, читава та ствар о учењу нота у осн. шк. остаће тек само на — хартији. После свега овог, износим своје миш љење, а држим да тако мисле и пн. чланови сл. збора: да је успешно учење нота у нашим основним школама једна потауно немогућна ствар. За нас важи једино само то, да учимо певање по слуху. Међутим ко хоће, нека употребљује и нотне знаке, али само као очигледно помоћно средство и то онако, као шт.) то препоручује Новак т. ј. нотне знаке, без имена тек само у место трнл&. Коме је скуао време, тај ће се махнути нота, те ће само трилирати, јер за то не треба повлачити 5 нотних повука : као за ноте. А к ме је и то кного, тај ће све ово заменути тактирањем руком по ваздуху. То је најбрже, а и у томе имаде доста очигледности, Сад би било на реду да се рекне нешто и о томе, какво градиво да се употреби у настави вокалне музике у осн. школама ? — П Р е нег•) што бих прешао на то држим за потребно, да се изнесе прво сам циљ вокалне музике у осн. школи, као што то савремена нанредна педагогија прецизира. Као сви остали предмети, исто тако и певање има своју васпитну и практичну вредост. Васпитна вредност вокалне музике јесте у томе, што песма утиче на све душевне способности човечје. Утиче на срце, пошто песма, потичући од срца иде к срцу, Развија естетично
Стр. 133.
чуство, у колико складност у певању изазива пријатност, а нехармоничност непријатно утаче на чонека. Песмом се развија у човеку и оссћај побожности, а тако исто и осеКај родољубља. Па, кад се песмом загреје срце, онда то расположење утиче и на саму вољу човечју; нпр. једна натриотска песма. како је кадра да развије храброст у чов ка ? Песмом се развија и слух, па и само памтење, пошто се мелодије морају иамтити, На послетку: певање утиче и па само развијање тела, у колико се певањем јачају грло, груди и плућа. Практична вредност певања иак лежи у овоме: Песмом се спремају деца да буду добри Хришћани, учећи цркв. песму. Учећи их евештеној песми, опет, отвара се деци воља учењу и уживању лепих светских песама, којима ће одагнати од себе сву бригу „у тешким данима животних искушења." Тиме ће, уједно, умети у свом животу прибавити што више пријатних часова. У овоме баш и јесте филосоФија живота, да човек уме себи пронаћи начина, да што већма разблажи ону облигатну горчину живота, којом неумитни усуд сваким даном немилосрдно зачињује наше дане овог „лепог" живота. Према овакој сврси вокалне музике разгледајмо сад, шта све треба да се предузима из вокалне музике у основној школи ? (Наставиће ое.)
Наше учитељске школе*. Ако би икоја школа могла и требала бити ваљана, добро уређена, то би учитељска школа, где се учи педагогија као наука, морала бити узорна, права педагошка школа. Еод насјебаш обратно. Баше учитељске школе не ваљају, па се разуме, да ни учитељи не могу потпуно одговарати свом позиву. Учитељске школе су нам рђаво организоване. Оне не дају учитељу ни опће ни стручно *) Овај чланак изишао је уускршњем броју „Србобрана" о. г. У њему је изнесена мчога горка истина, али има и неиравилне оцене. Због недовољног простора у овом броју, осврнућемо се на све то у 10. броју.
ШКОЛСКИ ГЛАСНИК