Školski glasnik

Бр. 16.

ШК0Ј1СКИ ГЛАСНИК

Стр. 243.

да правимо та слова ма да нас не подсећају на нешто што у природи постоји. . . . Ово наглашивање Панчићево у српским школама није пало на плодно земљиште. Мађари беху обазривији но ми Срби; увидеше, да је иредспрема писања по досадашњем методу врло неспретна и тешка, јер се ученици упознају са цртама, к<>је их не интересују. Зато спојише предспрему писања са цртањем, те према овом методу елементарне црте деца слажу одмах у облик куће, прозора, ограде, мердевине итд. По овом методу израдише Стку Е1ек и Јоугсп Ј. 8. престонички учитељи (А2 е1ао јгка) писанке, у којима је предспрема пи сања саојена са цртањем. -— Све оно што се деци тумачи и показује при очигледној настави, треба, ако је могуће одмах и цртати. Но права благодет илустрације наставних предмета, огледа се у старијим разредима основне школе. Земљопис без цртања географских предпојмова, као : брда, река, језера, залива итд. не може се темељно и рацијонално предавати. Цртање мапа, бојадисањем, највећа је дечја радост. Искусио сам да ми ученици најрадије уче, и најволију онај предмет, која је скопчан са илустрацијом. Природословље без очигледних справа и цртања боље да се и не предаје. Та каквих дивних партија има из природословља за цргање! Роначко звоно, мерила, колотур, спојени судови, водоскоци итд. врло су леп материјал и за право техничко цртање. Многи ће се можда изненадити, кад рекнем да се и историја, песме, читаначки предмети могу илустровати. Илустрација ових предмета саставни је део и кчнцентрације наставе око цртања, али особиту улогу игра при инстиктивном цртању, о којем ћу касније говорити И партије из нриродописа дају се илустровати. Илустровање иартија из приро допиеа у Сједињеним Државама — при ликом париске изложбе — задивило је и изненадило све педагоге научног света. У Сједињеним Државама деца илуструју развитак једне биљке од њепог клијања. па све до з ења у разним Фазама.

Учитељ задаје из природописа оваке задатке: Скупљајте разне плодове, лишће, итд. и у вашим белешкама прецртавајте им разне особине. И веронаука се може, а и треба је илустровати. Поједине лекције из литургике не могу се добро сватити без очигледности. Подела храма, спољашносг храма, иконостае, одежде, судови итд. морају се деци у оригиналу или цртежу приказати. Кад их учитељ мора цртањем на табли протумачити, нека их одмах, ради бољег успеха, и ученици прецртавају у своје белешке. Ручни рад спојити са цртањем од велике је Финансијалне користи; тим мање новаца трошило би се на труковање штравтвца и украса. Корист илустровања насгавних предмета оглсда се у томе, што би оно могло послужити у мешовитим разредима за тихо вежбаље, те учитељ не би морао дуго размишљати, шта да зада ученицима за тихо вежбање. У овом правцу радио сам у својој школи, зато тврдим да се веома потенциран успех може постићи у оним предметима, који су спојени са илустрацијом. Милина је гледати са каквом вољом, радошћу и одушевљењем очекивају деца ове наставне предмете : Литургику, замљопис, Физику итд. Ради стварног доказа ове моје тврдње, донео сам са собом неколико бележака мојих ученика ва преглед и оцену. (Наставиће ое.)

Индивидуалност.*) УИИат 81ет, одлични психолог, каже, да је „индивидуалност проблем XX. столећа! " И чудновато, да тај проблем баш тада осваја и господари духовима, када се владавина индивидуалности западу клони, и, када се према индивидуализму и грдним размерама развија, као неописана сила која световима диригира: — социјализам. И у седагогији је то најоштрији приговор против старе педагогије, а нарочито

*) Нершиуе1ез, 1908. св. У. стр. 385. *