Školski glasnik
школски глдсник ЛИСТ ЗП ШКОЛУ И УЧИТЕЉЕ
Бр. 4. У Ново(« Саду, 28. фебруара 1909. Год. II.
САДРЖАЈ: Нова наетавна оенова мађ. језика и наше школе, од Јов. Иекруљева, учитеља вежабаонице, Сомбор. — Учитељи и хигијена од д р. Лазе Марковића, Н. Сад. — Предавања за увод у екеперим. педагогију од Др. Мојмана, превпд Др. II. Радоеављевића — Данашња јавна наетава у Немачкој. — Педагошки преглед: Бугарске пгколе у Турекој. — Школа и наетава: Здравље и школа. — Монопол штампања школских уџбеника. — Учитељетво: Скупштина учитељеког д. д. „Натошевић." — Листак: Старо римски начин дељења. — Допис: Вршац. Лреглед књига : Е1етеп(;а1'У ЕхрептегЉ 1п Р8усћо1о|Ју, С аг 1 беазћоге, приказао од др. П. Р а д о е ав љ е в и ћ а.Белешке. — Нове књиге. —
Нова наставна основа мађ. језика и наше школе. Јован Искруљев, учитељ вежбаонице. — Сомбор. —
Раеправљају се разна иедаг.»шка пи тања, проблеми и темати, али о овом тако важном питању чудим се — да до сада — пиком не паде на ум ни речи да пр >говори Па зар ово није кажно питање у нашем школском животу ? Зар се о њему не може и не треба говориги ? На ово ћу одговорити укратко овнм речима : „Овојеиитање центар свих питања и тачака, које и у нашем школском животу треба решити, јер од иравилног решења овог иитања зависи судба наших школа —- судба нашег учитељства. Па из ових побуда решио еам се, да о њему проговорим, те да упозорим позване и непозване на оне тачке, које треба да се реше и да — донекле покушам изнети начин, како би се ово > итање дало повољно решити и свима захтевима могло удовољити. Да би била — ноштованим читаоцима — јаснија слика о овом сувременом питању, морам у кратко изнети садржину нове наставне основе за мађареки језик у школама са немађарским наставним језиком. Пошто је простор овог листа мален, а и пошто ми није циљ, да изнесем у свој опширности ту нову наставну основу, то молим заинтересоване нека прочитају I. део наставне осниве. који се налази отштампан у: „Кер^ашсбк Ј^арја." (Наставна основа за сада се не може нигде добити).
Према пропису 19 §. XXVII. зак. чланка од 1907. год. циљ учења мађ. језика јесге тај. да у школама у којима наставни језик није мађарски, дете немађарског матерњег језика научи мађарски језик у толикој мери, да свршетком 1У-ог разр. може своје мисли усмено и писмено разумљиво изражавати. Према овом пропису радила је државна школска анкета, више него годину дана на тој основи, те једва ире неколико недеља министарским огписом ступи у живот, но са том примедбом, да ће надзорници дужни бити припазити и све своје силе употребити ради тачног извршавања ове наставне основе [Јочетком 1910—11. шк. године. Наставна основа подељена је на три дела. У првом делу израђено је у главним тачкама градиво, које се има свршити у току 6 година. — У другом делу налази се упутство за предавање мађарског језика. У трећем делу изређано је детаљно све оно градиео, које се има вршити у појединим разредима. Најглавнији је први део, јер је он наредба, они остали делови јесу допуне на редбе, зато ћу овај део и изнети опширније. I. разред. а) Мађарски разговор из овог круга: Најнотребнији изрази при одржавању школскога реда.