Školski list

ш

Штренл песма. (Из „Венца*")

0 како сам слатко спио! Благи Боже, теби хвала, Што е милост твон дала, Те сам само добро снио. Ти си, Боже, св010м мишцои Надамноме штедро бдио, А зорицин лшбки зрачпк С полгобцем ме пробудио. У Сомбору 1867.

Па како сам сада чпо! -= 'Гкоа милист нск ми мпо Живот оваД руководи, Да навека теби годп Мов младо земно жпћо; 0, ал' дивно зора свиКо! Ст. Л. Мцлашпвовнћ.

Цар Л е о п о л д. (Из отачаствене псторие) (Продужено.) 3. ПРЕЛА8АК СРБА ПОД ПАТР1ШРХ0М АРСЕИН631. Мудри цар Леополд осведочел у неброИпо -прл.шкп, ко= лико су Срби на Турке огорчени« а Аустр'ш мривржоин, ст«но далеко пре ових догађаи на Бечу п иа Будмму смишлнтп како би их и више из оних страна овамо превео; то Још гој:шо 1663. преко свога поелоника Киндсберга и преко цариградскога патринрха обећа Србима, да ће пм обновити нђпово оташтво и вратити у старе свое слободе, ако овамо пређу и помогну Турке сломити. У то доба србски пећски патриарх Макспм врпћптоћи со из брусалима дође у Цариград, и чувши за оваП позпв, пуи радости о лепоИ будућности свога беднога народа похити одма у бдрене 5°рђУ Бранковићу, потомку деспота ђурђа Смедеревца, кон, низ свога брата Саву ербског митрополита у Ердсто, у служби ерделћскога кнеза у бдрени посланик беше. Ту ее до= говори патринрх са Јјорђем о преселенго Срба, и да би лакшв нзрод на прелазак приволео одма ту у договору са Киндс= бергом миропомаже |Јорђа за србскога деспота, коега после и цар навпре начини за барона, а после за гроФа. Одма се стану чинити по Србш таИне припреме за прелазак; али у томе спреманга умре патриарх Максим и умало цела ова ствар не заспа. Деспот |> 0 Р! е стави се пооле са но= вим патризрхом Арсенивм Црноевићем (Чарновићем) у договор