Školski list
49
најбољих школа има у Ерзеруму, Карпуту и Аинтабу ; у овом поеледњем основана, је и школа за лекаре, која је овоме народу од велике користи. У опште Јерменски народ у погледу просвете за неколико десетина година толико је напредовао, да се овакав нанредак само у Кини и другим просветним азијским државама наћи може. Овако напредан и просвети одан народ заслужује признање и од осталог нросвећеног света, тим пре, што је и поред незгодног геограФског положаја у просвети толико напредовао, па је изглед, да ће временом постати средиште наука у овим земљама. С мађ. М. БандиБ.
Пазите децо! — Устаните! — Седите! — Опружите ми ваше руке! — Склопите их! — Колико руку имаш ти, Стево? — Колико руку имаш ти, Савета? — Колико руку имаш ти, Мишо? И т. д. — Колико руку има свако дете, Пајо? — Реците сви то? Пазите! — Опружи ми ону твоју руку, у којој кашику држиш, кад једеш, Саво! — Опружи и ти твоју руку, у којој кашику држиш, кад једеш, Мито! — Опружи и ти, Драга! И т. д Опружите сви ону руку, у којој кашику држите, кад једете ! Та рука зовесе: десна рука. — Како се зове рука, у којој кашику држите, кад једете, Перо? — Како се зове рука, у којој кашику држите, кад једете, Лексо? И т. д. Како се зове рука, у којој кашику држите, кад једете, сви ! — Која ти је то рука, што си је опружила, Ано? — Која ти је то рука, што си је опружио, Радо? И т. д. Реците сви то ! — „Ово је моја десна рука." — Склопите је!
Пазите! — Опружите ми сад вашу десну руку, сви! — Склопите је! — Подигните вашу десну руку! — Спустите је! — Опружите вашу десну руку! — Склопите је! И т. д.
Пазите даље! — Опружи ми сад ону твоју руку, у којој не држиш кашику, кад једеш, Жарко! — Опружи и ти ону твоју руку, у којој не држиш кашику, кад једеш, Емилија! — Опружи и ти, Светозаре! И т. д. Опружите сви ону руку, у којој не држити кашику, кад једете! — Децо ! Та рука, у којој не држите кашику, кад једете, зове се: лева рука. — Како се зове рука, у којој не држите кашику, кад једете, Глишо! — Како се зове рука, у којој не држиш кашику, кад једеш, Маро ? И т. *) Наотава захтева постепеноот. То је толико пута ооведочена иотина. — У љој ое не даје ништа на пречац урадити. Све иде овојим системским редом. Поотупати се мора: од лакшег на теже, од познатог к непознатом и т. д. Тога се мора учитељ придржавати и пре, него што деда узму писаљку у руке, да њоме по табдици нешто раде. С тога првих дана школоког живота учениковог не може учитељ прећи одмах на цртеже по таблици, нитн на потезове за пиоање нужне, него мора децу научити прво, да се оријентнрају у школокој дворани ; за тим на табли школској, која им служи као нека „прегледалица," а на пооледку и на таблици, на којој сама раде. Ношто се све то прво добро увештба, онда се тек прелази на нспосредан рад.
Вештбање:
6.) Лева рука.