Slovenačka

8 Пе АНТОН МЕЛИК

били су до год. 1797. под влашћу Млетака, затим неколико деценија под аустриским господством, међувремено и нешто (1805—1813.) у власти Француске —, а од год. 1866. су у оквиру нове, уједињене Италије. Талијански утицај је, затим, изразитији у поречју Соче, које је спадало у оквир торичке покрајине са средиштем у Горици, те у околини Трста и на Красу, као и у западној Истри, где је владала Млетачка Република до год. 1797. Он је оставио трагове у језичном погледу, у ритму говора, у начину грађења кућа, подизању села итд.

На крајњем истоку је био погранични предео словеначке територије под влашћу Мађара од Х столећа до год. 1919.; та покрајина, „Прекмурје“, или „Словенска Крајина“, показује због тога знаке "мађарске културе у некојим цртама, али ипак рела·тивно много мање изразито, јер Мађари нису били ни културно ни економски толико самостални, да (би њихов утицај могао имати неки већи значај.

Скоро сав остали, то јест северни и средњи део Словеначке, био је широко отворен врло јаком немачком упливу; у језик становништва ушле су врло многе немачке речи; начин говора, навике и обичаји, начин грађења, укратко главна цивилизација се је развијала под немачким утицајем, и први почеци домаћега културног живота у доба реформације исто су тако одраз немачког културног развоја.

Најслабији утицаји странаца били ву у југоисточном делу Словеначке, који је остао у врло живом додиру са Хрватима. Бела Крајина значи већ прелаз између словеначког и хрватског света.

Доба народног препорода значи обнову еловеначког народног живота. Почела се развијати тежња за еманципацијом од туђих уплива, почели

· су се одстрањивати њихови трагови и неговало се · све оно, што је остало колико толико недирнуто - од туђинства. Становништво, које је било у свима социјалним слојевима у националном погледу