Službeni list Vardarske banovine

Број 18

На путу ка благостању

чланан Министра трговине н ннцустрије

Чикашка Трибуна издала је специјалан број посвећен Југославији, у комо је, као што смо јавили, Министар финансија нсписао чланак о законској стабилизацији динара. Сад доносимо чланак Министра трговине и индустрије, г. Јураја Деметровића. Чланак носи наслов: „На путу ка благостању“ и гласи:

Изједначење Закона

— Послератна економска реконструкција у Југославији напредовала је можда спорије, него што је то ценила Европа по њеној валутној унутрашњој снази. Објашњење за ово одоцњење може се наћи само у сложеном послу око организовања земље у једну компактну целину. Национално јединство и јединство циља нису сами били довољни. Економски, просветни и административни закони и гледања на ствари имали су бити изједначени такође пре него што је машинерија продеценије могла отпочети да ради с добитком и с надом на успех.

Широм отворен пут

Сад је ово изједначење постигнуто — без трациционалног крвопролића и грађанских ратова који су, као што нам историја показује, пратили прве деценије живота многих нација и то на начин тако миран, помирљив и задовољавајући за све заинтересоване да ће, сигуран сам, историја указати на то као на узор. Сада је пут ка конструктивном раду, продуктивности, и ка благостању, широм отворен.

Вршећи свој удео задатка, Министарство трговине и индустрије донело је разне привредне законе који имају циљ да олакшају трговину и унапреде индустрију, и закључило је неколико трговинских уговора са иностраним државама у циљу потпуније употребе огромних природних извора и богатства земље.

страни капитал

Енормне територије плоднога земљишта, велики комплекси шума, богата лежишта руда и изобиље водене снаге заједно обезбеђују Југославији одличну привредну будућност.

Природне лепоте земље и многе њене атракције за иностранце, доносили су стално повећање Туриста из године у годину; они дају одлучну импресију да Југославија није ни у ком погледу иза боље познатих туристичких држава.

Југословенски капитал, сувише скроман за

потхвате већег стила, тражи сарадњу са иностраним капиталом. Има доста добрих прилика за користоносне инвестиције. Ту је н

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

НЕСЛУУКБЕНИ ДЕО

Страна 7

индустрија хотела, електрификација земље, унапређење пристаништа, грађење нових саобраћајних средстава, и подизање извозиих центара, боље уновчење минералног богатства и

богатства у воденим снагама.

Само министарство трговине и индустрије узело је врло широкогрудо и симпатично држање према страном капиталу, да би га привукло. обезбедило и осигурало му добит.

Привредни Преглед бр. 31

Забрана назива „коњак“

Министарство трговине и индустрије, Трговинско одељење, дало је следеће обавештење: Употреба назива „коњак“, и „југословенски коњак“ за виноки дестилат домаће производње мораће се забранити код нас с обзиром

"на одредбе чл. 15 нашег Грговинског уговора

са Француском и чл. 7. (став други) важећег Закона о сузбијању нелојалне конкуренције. Према уговору, Французи имају да изврше нотификацију својих заштићених назива за виноградарске производе. Та нотификација већ је учињена и списак назива који иде ув њу садржи и назив „коњак“. Када та нотификација, за коју су тражена накнадна обавештена, буде потпуно обнародована, онда ће за наше интересенте и за наше судове важити дефинитивна забрана употребе назива „коњак“ и „југословенски коњак“. Како ће то обнародовање уследити најдаље за месец м по до два месеца, саветује се интересентима да се благовремано придреме и споразуму о домаћим називима којима би заменили забрањене.

Комора за трговину, обрт и индрстрију у Загребу одржала је по овом питању једну анкету и за коњак предложила називе „виновац“, „вињак“ и „бранди“. Наше Министарство пољопривреде, са. своје стране, утврдило је такође погодне народне називе, који су наведени у чл. 13. Закона о вину, (виновача, лозовача, вињак, виновица и т. д.), и оно сматра за добар овакав назив из кога се јасно види да се њиме означује производ добајен од вина.

Дерање и сољење коже

' —

Завод! за унапређење спољне трговине при Министарству трговине и индустрије упутио је позив свим привредним срганизацијама у земљи у коме тражи да се измени досадашњи начин дерања и сољења коже, пошто би боље справљена рирова кожа могла да нађе врло добру прођу у иностранству.