Službeni list Vardarske banovine

- ка Страна. 8 А кпдуаја плита а

ОЛУИБЕНИ ЛИСТ

Број 23

без-којих се не може ни замислити опстанак људски. ~ _ Ми ћемо данас говорити о ваздуху. Ваздух у виду једног дебелог омотача опкољива целу земљу. (Он се састоји од кисеоника са 21, азота 78, двооксида 0,03 и водене паре са 0,50 процента, а осим тога у ваздуху има и нешто озона, аргона и других елемената, но у незнатној количини.

Нама је за живот најпотребнији кисеоник. Количина кисеоника није у свима просторијама подједнака. У затвореним и непроветреним собама, подрумима, шталама, рудницима. бунарима количина кисеоника може да буде само 15 на сто делова.

Одрастао човек удише_ по пола литра ваздуха при сваком удисању, а пошто се удише у минуту до 16 пута, то сваки човек удише за један час 480 литара. Од ове количине удисаног ваздухе, човек задржава 22 литра кисеоника, али издише 18 до 20 литара угљен двооксида. Кисеоник се према томе троши из ваздуха удисањем и људи и животиња, а тако исто он се троши и при сагоревању угља, дрвета, при трулењу биљних и животињских материја. Тај мањак се надокнађује у природи тиме, што биљке за време дана издишу кисеоник. Овај кисеоник, који мн удишемо, састоје се у плућима (бела џигерица) са крвним зрнцима и одатле се разноси по целом телу, па кад доспе у најситније делове, у ћелије, ту помаже сагоревању хранљивих делова иствара топлоту. За време те радње у нашем телу, ствара се и угљен двооксид, који је врло штетан, а који ми издишемо заједно са ваздрхом. (Осим тога што људи и животиње издишу овај шкодљиви угљен двооксид, он се ствара и при сваком сагоревању и трулењу органских материја, за тим њега има у знатној мери у подрумима где превире вино, каомну свима дубоким местима, где непостоји проветрава ње. Ако се у соби у којојсе станује, има више угљен двооксида, на пример пет до десет процента, људи се осећају нелагодно, те ч сто долази главобоља, блување, несаница, неки пак добијају такозвану мору (јаше их и дави мора) и кад је у већој количини, онданаступа исмрт. ( овоме се може свако уверити на овај начин. Нека стави у каквом затвореном простору мало углевље са жаром и у исто време и неку птицу или животињу те нека затвори врата. Услед сагоревања угљена, развија се угљен двооксид. који проузрокује смрти та ће животиња угинути, Нису ретки случајеви да неко настрада од овога не знајући откуда долази то зло.

Тако исто ваздух садржи у себи више или мање водене паре или прашине у којој се на-

Власник Службеног Листа је Банска Управа Вардарске Бановине у Скопљу. Управе, Симић Стеван, директор гимназије у пензији Кеј Краља Александра. 117

овлашћењу Бан.

Штампарија и Књиговезница Василија Димитријевића —

"тељи.

ЛАА Зи На сен

- та па пе лазе вазда шкодљивих ва који проуврскују разне болести.

Као што се види ваздух, коју удишемо-и који је најважнији елеменат нашег живета, може да буде загађен и као такав и шкодљив и опасан по наш живот. Кад у води има пи го страних примеса, она је мутна и тада јел не пијемо, али такав случај није у ваздуху, (| је он невидљив, Али око кроз какав У пробије у собу млаз сунчевих зракова, ми ће мо истом видети шта се све налази у ваздуху, нарочито око где су просторије нечисте и тада ћемо се уверити. шта ми све удишемо са Ваз-

духом и од колико је штетан по наше здравгве такав ваздух.

Знајући све ово, слаба да живимо у п јосторијама где је ваздух потпуно. чист, јер ћемо само тако бити потпуно здрави. Због те за треба да се управљамо по овим правилима:

1. Оделења у којима живимо, треба да су што пространија, како би било. у њима што више ваздуха,

2. У једном оддлењу не треба да станују и спавају много лица, јер се ваздух загађује са издисањем врло шкодљивог угљен 100: оксида.

3. Собе треба свакодневно проветравати и то како лети, ушао споља чист ваздух, а изашао шкодљив,

4. У собима, у којима се живи и спава, не треба нипошто држати предмете који труле. као воће и слично, јер се тиме квари ваздух.

5. Кад се распаљује дрвени угаљ у "мангалу нипошто то чинити у соби, већ у Дво-

па њене 15 а

Вие

модар пламен, метнути на жар какав лв гвоздени предмет и унети у собу. 5

6. У собама не сушити нити остављати влажне ципеле. опанке, обојке, влажне пелене, рубље и слично, јер се уелед испаравањ здух јако загађује.

7. Собе за становање, штале, дворишта и све просторије укући и око куће држати потпуно чисте да се не би, посредством прашине, кужио ваздух кужним и 'опасним клицама, проузрокују разне болести.

8, Угинулу стоку и цркнуте животи бацати на буњишта, у поток или где на ледин их укопавати и добро затрпати земљом, да: се не гуши ваздух.

9. Ако је пред кућом каква барушћина, треба је затрпати или воду јазом о тле, како се не би гушио ваздух,

10. Одвикавати децу да свршавају нужду по дворишту или око куће, нити држати дујнепосредној близини куће свињац (кочин „јер ћемо у противном бити себи највећи непријаЊ 5

ЈЕ +

НЕ Уредник по

Скопље, КраљаПетра -- Телефон 182

МИ

тако и зими, да би унутра: ·