Službeni list Vardarske banovine

Сргавна' 8.

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 24

ходно растворен у мало воде, те се то добро измеша. Сада се семе потопи у том раствору и остави десет до петнаест минута, мешајући за то време стално са неком лопатицом или дрветом. За време мешања, један део семена изађе на површину те плива. Ово се руком покупи и избаци, јер оно неће клијати. По том се семе извади из те смесе, и распростре на сувом и промајном месту док се добро не осуши, Кад буде потпуно сухо, сеје се на њиви.

ж

У колико време дозвољава ваља поправити камаре сламе и сена, осигурати их од кише и ветрова тиме што ће се врхови покрити грубијом сламом или сеном, која ће после служити за простирку.

Такође треба припремити места за трапљење кромпира и репе и извести канале да се сувишна вода од трапова слива.

У току овога месеца ђубре се и оре или прекопавају и риљају градине, припрема се земљиште за сејање спанаћба, салате, грашка и јесење зелени као за мркве, першуна, даље за сађење јесењег црног и белог лука итд.

Берба ораха

У току овог месеца почење берба ораха, те ћемо зато овередове посветити нашим привредницима. |

Код нас је уобичајена пракса да се ораси млате моткама. То се чини по свима крајевима наше бановине. Међутим млаћењем се причињава велика штета ораховом дрвету, јер се том приликом измлате, пообарају или оштете најбоље гранчице способне за плод. Тако се не ради у паметном свету, већ се ораси оставе да узру на дрвету и они тада сами падају на земљу. Најбољи начин је да се ораси тресу као што се ради рецимо се кајсијама. (Оно што остане на дрвету зелено је, па треба причекати још неколико дана, и онда опет треба трести. Све орахе, са којих сене одвоји оклапина (коруба) треба покупити и оставити ва гомили па покрити травом, грањем, папратом или поњавама да добро узру. Тада се коруба лако одваја рукама без употребе ножа.

Кад се овако очисте ораси од коруба или оклапине, треба их оставити у какву собу и поређати по патосу но тај слој не сме бити много дебео. Га соба где се ораси суше, треба да буде потпуно суха, без влаге, и да је изложена промаји Није препоручљиво да се ораси суше на сунцу. После тога ваља их склонити опет где на суво место, јер влага проузрокује буђавост.

Има људи који орахе држе у влажним престоријама како би били на мери тежи, или их шта више потапају у воду, а забораљају да

Власник Службеног Листа је Банска Управа Вардарске Бановине у Скопљу.

тиме шкоде на првом месту себи и друштву, јер. се услед влаге проузрокује кварење језгре.

Али како је наш свет јмко конзервативан, те многе корисне новине дочекује често са подсмехом, корисно би било да у свим таквим случајевима интервенишу општински судови. Према томе препорупљиво је да општинске власти забране брање ораха пре времена а нарочито употребу млаћења, како би тим мерама обезбедили боље бербе ораха и њихово напредовање.

Корисне поуке

Буба швабе

Буба швабе су боје мрке, а има ихи отвореније боје (русе). Буба-швабе су врло несносне, много се множе и живе“ нарочито по кујнама од животних намирница. Оне су одвратне својом множином и изгледом, непрестаним шуштањем а опасне као преносиоци заразних клица. Опитима је доказано, да преносе клице туберкулозе, губе, срдобоље, дечје и других глиста. Буба-швабе преносе клице куге и колере.

Има једно средство које их потпуно потамани, иструје. То је „швајнфутергрин“, зелен прашак, јако отрован, јер у себи има доста арсена (сигапа)а и бакра. По радњама се обично продаје помешан са гипсом (садром). За уништавање буба- шваба помеша се тај отров. са нешто брашна и поспе сепо поду по угловима и ивицама и другим местима на која не треба у то време остављати јело. Бубг-швабе су врло похлапне на „швајнфутергринс“ те се лако трују. Добро је да тај прашак остане две недеље и више на поду. Е

Пе ОГ ПРИРЕВА

има“ на стоваришту КЊИЖАРА

В. Димитријевића, Скопље __ улица краља Петра

ПО ЦЕНИ 3 ДИНАРА КОМАД. НА ВЕЋЕ КОЛИЧИНЕ 509, ПОПУСТ.

— Уредник по

овлашћењу Бан. Управе, Симић Стеван, директор гимназије у пензији Кеј Краља Александра 117 Штампарија и Књиговезница Василија Димитријевића — Скопље, КраљаПетра -- Телефон !82