Službeni list Vardarske banovine

Страна 2

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

__Број 30, 40, 41 и 42

Крста, претседник општине Ресан среза преспанског; Стојановић Пане, трговац из Скопља; Стаменковић Гавра, индустријалац из Лесковца; Тодоровић Тома, тежак из Пираве среза дојранског; Теокаревић Јован, трговац из Радо: вишта; Чичевић Димитрије, кмет општине Прилеп; Цветковић Димитрије, трговац Кратово; Филиповић Мане, тежак из Дољене среза штипског; Хаџи Вељковић Димитрије. трговац из Кочане среза кочанског; Хаџијевић Мане, тежак нз Анђелца среза Струмичког; Хаџић Владимир, директор банке у Охриду сргза охридског; Фиданчевић Др. Гома, лекар из Струмице среза струмичког; Штасивар Јонуз, рентијер из Призрева среза шар-планинског; Шукри Омер бег, рентијер из Битоља.

У 9 часоза и 30 минута Бан Господин Лазић ушао је у дворану где су га дочекали сви бански већници и начелници банске управе г. г. начелник општег оделења Милан Маљковић, начелник управног оделења Арса Петровић, начелник пољопривредног оделења Максим Николић, началник просветног оделења Коста Дошен, начелник техничког оделења Светсзар Теодосијевић, начелиик социјалне политике и народног здравља Др. Миловановић, на-

челник финансијског оделења Драгиша Видако-_

вић. и начелник трговине и индустрије Рад. Џабић. Е

Господин Бан је заузео на трибини место са својим помоћником г. Тодоровићем и онда позвао начелника г. Петровића да прочита акт о сазиву банскога већа. Када је то било учињено, Бан је позвао г, банског саветника Вилхелма Даута да прозове г. г. чланове банског већа. Пошто је константовано да су сви чланови присутни, Господин Бан је узео реч и казао:

Господо Бански Већница,

Према резултату прозивке утврђујем, да су на окупу сва господа бански већници, те је сходно члану 16 правилника о организацији и раду банских већа, Банско веће Вардарске Бановине способно за рад. Према томе отварам прву седницу банског већа са дневним редом који је прописан чланом 11. истог правилника: читање предлога бановинског буџета. Ну како је бановински буџет штампан и г. г. већницима уручен ради“ бржег рада и боље оријентације г. г. већника, то можемо одмах (по прочитању) прећи на његово претресање по разделима оделењима. Пре него што се почне са претресањем буџета појединих оделења саслушаћете општи поглед на буџет г. начелника финансијског оделења, а потом ће сваки начелник дотичног оделења из 'ожити своје образложење. Г. г. већници ће тада давати своја мишљења и излагати потребе својих крајева или места по предметима о којима је реч, како то прописује члан 4. поменутог правилника,

При састављању пројекта буџета који има-_

те у рукама Банска се управа руководила с једне стране потребом штедње, коју нам на-

лаже општа економска криза, а и препоручују како г. Министар финансија тако и г. Претседник Краљевске владе, а с друге стране није могла пренебрегнути задовољење неодложних потреба, нарочито кад се тицало развијања и напредовања народне привреде, а особито пољопривреде. Гек је прошла једна деценија како је јуначка српска војска, предвођена ондашњим Престолонаследником, а данашњим нашим витешким владаром Њ. В. Краљем Александром |. раскинула детвековне ланце и највећи део Вардарске Бановине са царским градом Скопљем ослободила и ујединила у заједничку националну државу, те и поред великог напредовања за ових десетак година, уз борбу са тешким поратним приликама и невољама, има у свима правцима да се још много ради и уради, како би Вардарци на економском, социјалном, просветном и опште културном пољу што пре достигли осталу своју браћу, која су живела у бољим приликама.

Мора се приступити и подизању неопходних јавних грађевина. На првом месту банска управа, растурена сада по приватним кућама са знатним киријама мора што пре добити свој дом, како би у тешњој вези и под јачим надзором складније и брже отправљала своје послове. Има и других зграда које се без одлагања морају подићи. Од ослобођења у Јужној Србији није подигнута ниједна болничка зграда, сем једног павиљона у Скопљу. Болнице су сада смештене по приватним, старим, неудобним и нехигијенским кућама. И стварне неопходне потребе и углед Бановине и државе захтевају, да се и болничке прилике у Бановини ставе бар на приближну висину, на којој се налази примерно уређена здравствена служба и њене установе.

Од гимназијских зграда подигли смо само једну у Велесу чија су основе били положили Турци и довршили у Охриду за Турака озидану зграду, а од затечених једва две нешто вреде; остале су, слично болницама, у тескобним и нездравим приватним кућама. Без штете за здравље омладине и рационалну наставу, не сме се одлагати ни питање подизања шест гимназијских зграда. А закон о Банској управи Бановине морају давати зградеи за гимназије и за болнице. Једна болничка и једна гимназијска зграда почеће се дизати још спролећа из овогодишњ“х буџетских средстава. Остале ће се морати подићи из зајма.

И подизање основних школа, које је Банска управа овога лета помогла са два милиона динара, мора се идаље за још неку годину помагати.

Подизање економских зграда по среским расадницима намеће се такође као врло прешно и не трпи одлагања. Срески економ и са канцеларијом и са станом мора бити у расаднику и на имању, где ће се одржавати и многи пољопривредни течајеви и да грађани у свако доба дана могу на одређеном месту наћи економа и свршити посао. Тамо се такође