Službeni list Vardarske banovine
С пр аЕ ој
СЛУЖБЕНИ лист
Број 117
свом енергијом у. питању“ свих могућих. смањења у државном буџету: Извесно, штедњи није ипак“ одлазила у крајност, јер би претерена штедња значила расипање у најгорем смислу ће речи.
Смањујући један буџет, то значи пре свега“
смањити пореску оптерећеност грађана. Наша држава има велике културне и друге задатке и она у смањивању пореске оптерећености не сме да иде тако далеко да ове задатке сасвим занемари. С тога ми налазимо да Влада једино треба да брани пред Народном Претставништвом смањења већ учињена у њеноме пројекту буџета, не допуштајући ни њихово даље _ смањивање ни њихово повећавање, јер су предложена смањења довољна и сасви оправдана.
Желимо још да консгатујемо на овоме месту да је при саставу последњег државног буџета стриктно вођено рачуну о буџетској равнотежи, „чиме је поштовано једно велико и врховно начело добрих државних финансија, Један уравнорежен, реалан и јаван буџет, то је први поступак једне солинде државнофинансијске политике. Боље је ићи сигурно и штедљиво ма и са малим лишавањимаи
уздржавањима, па чак и са извесним закаш- |
њењима у прогресу, него упадање у евентуалне дефиците, који би могли уздржати и "стабилности народнога новца, а да и не говоримо о другим безбројним недаћама, које би из једне такве политике могле произићи.
Паше воћарство
У последње време доста се говори и пише о воћарству у нашој земљи, воћарској, како у погледу важности гајења воћарства у појединим крајевима, где је воћарство рентабилније него ма која друга култура, тако исто и у погледу извозног биланса, који је последњих година опао из разлога, што је код нас још недовољна продукција воћарства да задовољи потребе у нашој земљи и за извоз, и што је последњих година знатно велика појава разних болести и штеточина на. воћкама, које не само да умањују бербу, него слабе и квалитет, па чак шта више и саме воћке уништавају.
Често се запитамо, зашто нема могућности нити сретстава да наше воће произведемо и сачувамо по квалитету, као што је случај код напредних воћара у другим земљама, премда су сви повољни услови за гајење воћарства у нашој земљи и да имамо доста добрих врста, које се у другим земљама не могу гајити — На ово питање лак је одговор: недовољна способност и пажња код наших воћара за производњу воћа..
Највећу штету воћарству за последњих „неколико година наносе разне болести и штеточине, које се из године у годину све више
она у.
као еминентно -
шире а скоро никакве радикалне мере не. предузимају се за њихово сузбијање и Се | - штавање. ЈЕ
Колику је штету нанела шљивина штитаста ваш нашем шљиварству, као. најјачој
гранн воћарства, скоро свима нам је познато. ·
Сада наступа питање да ли је штитаста ваш потпуно сузбијена или уништена Многи воћари, понеки и стручњак, мисле да је штита-
сте ваши нестало и да више није потребно_
прскати шљиве. Овако мишљење и веровање
_ од велике је штете за наше воћарство, јер
шљивина штитаста ваш није потпуно уништена. нити је сама по себи изчезла, ње има јошу свим шљиварским крајевима, негде више а негде мање. Чак шта више и у оним шљиварским крајевима где је доста рађено на уништавању исте и где се је мислило да је потпуно уништена, она је сада онеш на бомолу, те је опасност да не уништи младе шљиваре, пошто су стари уништени са првом инвазијом, чији је врхунац биоу зиму 1929 и 1980 тодине.
После шљиве у нашем воћарству на првом месту заузима јабука, која такође није поштеђена од разних болести и штеточина: крваве ваше, јабукове пипе, (цветождера) јабучног црва и других познатих али мање опасних. Од непознатих штеточина на јабукама, у току ове јесени примећен је у околини Пожеге и Обреновца и од стручњака утврђен један нови и то велики непријатељ јабука, а
то је јабукова штшпшасша ваш, која је исто
тако велики непријатељ 34 јабуке, као штитаста ваш за шљиве. _ |
Да ли ће се у интересу развијања воћарства, како за потребе у земљи, тако и за извоз дозволити, да се штеточине и даље несметано шире и праве осетне штете воћарству, и да ли ће се мирно гледати како ће читави комплекси јабучара пропадати од најновијег непријатеља штитасте ваши, као што су нам читави комплекси „родних шљивара пропали" — У интересу воћарства и очувања вере код воћара, да се све болести и штеточине могу са сигурним успехом сузбијати и уништавати и да се може обезбедити жељени принос од воћака, треба што пре предузети радикалне мере за уништавање штеточина и болести на воћкама прскањем са препаратима воћних карболинеума, која су прскања апсолушно пошребна за зимско сузбијање, Које даје најбоље резултате.
Није довољно воћке само једанпут прскати, до сада на жалост скоро никако воћке нису прскане, па није чудо што није било рода, и ако га је било он је био слаб по квалитету, него треба воћке преко године више пута прскати, као што се то ради у напреднијим земљама нлпр. Калифорнији, те није чудо да она са својим производима у нашој воћарској земљи нађе прођу и да туче по квалитету наше шљиве, јабуке, брескве и тд.
утиоу