Službeni list Vardarske banovine
Страна 2
Скорим усељењем у садашњу зграду болничка управа се побринула, да постепеним набављањем из својих скромних кредита попуни све недостатке и да у што већој мери задовољни потребе болесника. У овом свем прегалаштву болница је и успела, јер сада својим уређењем, чистоћом ни редом може заиста да предњачи.
Болница има 71 постељу са оделењима првог, другог и трећег обскрбног разреда, а снабдевена је са електричним осветлењем, водоводом и канализацијом, Испред болнице уређен је парк са сваковрсним цвећем и за"сађен багремовим садницама.
Потребко је истакнути, да је од ове наше санитетске установе имало велику корист и сиромашно становништво Велеса и среза веелешког, које је лечено бесплатно, а које иначе неби било имало могућности да се лечи,
Кроз ових десет година лечено је у болници 18.406 болесника, од којих је велики део припадао баш сиромашној класи вароши Велеса и среза велешког, имућније грађане и на болеснике околних и других срезова.
У част десетогодишњице плодног рада велешке болнице посвећујемо ово пар редова, јер болница ову десетогодишњицу не прославља никаквом нарочитом свечаношћу, већ ће и тога дана као и сваког другог редовно обављати своје тешке дужности.
Паша статистика
До краја прошле године извежено је из наше државе ораха 906 вагона или око милион и по килограма. Наши најбољи потрошачи су Аустрија, Чехословачка, Немачка, Мађарска, Белгија, Пољска и Данска.
Међутим кад се само сетимо да орахово дрво успева свуда по нашој држави, а нарочито у нашој бановини, ми се моргмо упитати зашто наш свет не поклања овом дрвету ону пажњу, које оно са пуно права заслужује. Орахово дрво успева чак и у камењару, не тражи много влаге нити неге, а даје изврстан плод, а после и само стабло је врло скупоцено. И што је најважније, орах се може извозити из свих делова наше бановине, јер то није као остало воће, да не може. издржати дужни транспорт.
Према овоме, ми препоручујемо нашим привредницима да што више саде орахово дрво, било од семена, ораха, или од садница. Тако ћемо од тога имати тројаке користи. Прво добићемо лепу шуму, друго плод за извоз и треће само дрво за скупоцену грађу, не рачунајући овде што се од ораховог листа и љуспи добија фарба, или што се од младих орашчића спрема изврсно слатко и првокласан ликер. ;
СЛУЖБЕНИ ЛИСТ
а остатак отпао на.
Ствари за размишљање
Не само. што је паметно, већ је из хигијенских разлога, врло потребно да свакодневно чистимо нашу обућу, али се овде питамо да ли је то корисно по наше народне и друштвене интересе, када смо издали само за ме-
" сец децембар и јануар 200.000.— динара за
разне фиксове и фарбе за обућу, коже и патосе, када се све то може добити из наших домаћих фабрика, којих имамо по свима областима наше државе. Они који деле наше мишлење треба да купују искључиво наше домаће- производе, јер на тај начин помажу себе.
Лечење биљака од болести и штеточина
Међу средствима која са успехом уништавају разне болести и штеточине поред поменутог Карбокримп, долази касније сличан Дрворин, само је нешто слабији зато се употребљава већи проценат.
Дрворин је угасито црна течност која се у води врло лако раствара, а раствор му је млечне боје заудара на карбол. Дрворин је сигуран препарат — воћног карболинеума, за прскање воћки противу штитасте ваши, крваве- ваши, лисних ваши, јабукове пипе, цветождере, разних гусеница, лишајеве, маховине и рак-рана.
Дрворен се употребљава за уништавање
штеточина и болести растворен у води у Емунзији 8—102/б и по. За прскање кајсија, бресака, трешања,
вишања, бадема, винове лозе употребиће се раствор 809/0 т. ј. на 92 литра воде 10-кгр. дрворина.
За прскање шљива, јабука, крушака, дуња, дудува, ораха употребљава се раствор на 109/ т. |, на 90 литара воде 10 кгр. дрворина.
Упуство и употреба дрворина у свему је слична као што је писато о Карбокримпу.
Поред ових поменутих препарата има их још читава серија других који имају различита дејства на ваш и то: Ако зимска прскања нису могла бити извршена, или су рђаво извршена, или најзад ако је воћка и сувише заражена, прска се и у току лета, тј. од развитка пупољака до половине маја. |
За пролећње прскање употребљава се дувански екструкт у сапуници или бордовској чорби.
Раствор екстракта у сапуници справља се
као и за зимско прскање и то:
На 100 л. воде раступи се ! кгр. сапуна у неколико литара вруће воде. Справљена сапуница треба да пени при мешању, у против-
Број 122