Službeni list Vardarske banovine

Број 811

јући опште изреке као: у нормал. границама, нормал. дисање и тад.

3) Налаз и оцена патолошких промена у органу |

или оштанима морају бити детаљно и клнинички прецизно описани и документовани.

4) У колико природа болести захтева морају се вршити и специјална испитивања као микроскопскка и хемиска анализа мокраће, крви рентгенски налаз, крвни притисак и тд.

5) У колико лекар који“ издаје уверење не може да примени клиничко-техничка срества за утврђивање дијагнозе мора болесника послати у болницу или завод за утврђивање дијагнозе и потом тај налаз приложити овоме уверењу.

6) Из клиничког налаза одн. објективног налаза и комплекса симптом доноси се докунтована дијагноза и то чисто клинички: према овом и овом налазу, из ових и ових симптома закључујем да именовани има ту и ту болест... (не написати дијагнозу: „према горњем налазу болест је ова...) то ништа не значи.

7) Дијагноза мора бити јасан доказ дубљег познавања своје струке на основу којег се и може доносити правилно мишљење о потреби боловања, евентуално пензионисања. Е

8) У уверењу тачно назначити, која је врста лечења потребна као на пр. болничко, бањско, санаторијумско, климатско специјалним институтима и т. д. зашто и колико је времена неопходно потребно за лечеже, да се болесник оспособи за рад у своме звању.

9) Болесници се не могу предлагати за дуже боловање ради опорављења код куће, сем после дуже и тешке прележане болести и то само онолико колико је потребао, да се болесник оспособи за рад у своме звању. Е

10) Кратка боловања могу се дозволити код куће и то само за акутних на оболења и то највише од 7-190 дана. Ако болест мора трајати дуже, тада се мора та потреба утврдити комисиски.

СПЕЦИЈАЛНЕ ОДРЕДБЕ:

1) Лекарска уверења морају се документовати и стављати према циљу коме служе.

а) за предавање изостанака од звања.

6) за предлагање реконвалсценције (т. 8 0.0.).

в) за лечење према т. 9 0,0.

г) за предлагање комисијског прегледа ради дужег боловања прегледаног чиновника.

д) за пензионисање,

2) Назначити да ли је болест акутна, субакутна или хроничне природе, да ли је излечива или не, ако је излечива колико је времена потребно до

| потпуног излечења одн. оспособљења за вршење

дужности у звању.

8) Ако је боласт хроничне природе и такве врсте, да се лечење не може постићи само побољшање, онда навести степен оболења и радну способност са ознаком, колико ће се радна способност моћи повратити лечењем,

Ако се радна способност неће поправити, образложити због чега не може и у своме мишљењу навести прецизно степен радне веспособности ради предлагања сталног лечења и боловања у циљу пензионисања.

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Страна 5

4) Сва дужа боловања мораји бити комисијским прегледом образложена.

5) Сва комисијска мишљења којима се предлаже пензионисања морају бити документована према трајању болести, утврђеној неизлечивости и сталној радној неспособности, за чије ће се дефинитивно извршење прибавити мишљење Главног санитетског Савета. |

6) Потребно је да лекари у своме мишљењу изнесу образложење, обзиром и на службу коју прегледани врши, јер друга су за оцеоу способности за канцеларијску службу, друга за теренску, што значи, да се мора водити рачуна и на врсту посла који прегледани у својој служби обавља.

Овим упуством ставља се ван снаге Правилник о облику, садржини и начину издавања лекарских уверења.

Ш бр. 33147/37 од 14 октобра 1987 г.

Министар соц. политике и народног здравља у Београду Драгиша Цветковнћ с.р.

Министарству је част доставити предње с молбом да се по један примерак доставити подручној власти како би се у конкретним случајевима стриктно придржавале овог упуства.

Истовремено се ставља у дужност наслову која врши контролу тачног примењивања овог упуства.

Најзад моли се наслов да Министарству не поставља на одобрење молбе подручних чиновника службоника за боловање ако лекарска уверења не одговарају овом упуству, јер се иста неће узимати у одзир.

[ бр. 17099/37 19-Х-1937 године

По наредби Министра унут. послова

у Скопљу в., д. начелника Саветник, (потпис нечитак). (6.70. 2123 1—1

Наређење поводом ступања на снагу Уредбе

о изменама и допунама Закона о државној

трошарини н Уредбо о извођењу јавних радова бр. 68001/! од 6 октобра 1937 г.

Министарство финансија — Одељење пореза — под бр. 68421Л1 од 8 октобра т. г. доставило је дирекцији распис који гласи:

Чланом 2 Уредбе о изменгма и допунама Закона о државној трошарини и Уредбе о извођењу јавних радова бр. 69001/1 од 6 октобра 1987 год. која је објављена у „Службеним новинама“ број 2291ХМТ од 8 октобра 1937, заведена је почевши од деветог дана по обнародовању ове Уредбе т. ј. од 16 октобра 1937 обавезна употреба мешавине бензина са шлпиритусом за погон мотора, изузев мотора на аеропланима и мотора на борбеним пловним објектима ратне морнарице. Ова мешавина бензина са шпиритом мора садржати у сваких 100 делова мешавине 20 делова денатурисаног шпирита јачине од најмање 99,69) тежинских а као остатак бензин у који улази средство за денатурисање шпи-