Službeni list Vardarske banovine
"СЛУЖБЕНИ лист
Страна 1
Број 885
има у виду приликом састава наредног буџета и предвиди извесну суму колико то буде могуће. Мени је особито мило и захвалан сам у име колега банских већника г. начелнику Просветног "одељења на оним ласкавим речима о раду и љубави младих наставника у овој бановини, према школи и своме узвишеноме позиву и желео бих да се њиховом младалачком жару додају у потпуности и потребна материјална средства, да они моту свој васпитачки позив до крајњих граница могућности успешно изводити на корист школе и нације. Е |
»
нички Г. Милгн Тасић, који захваљује што је у буџет унета сума за подизање гимназије у Приштини, па моли да се то и оствари.
Г. Бан примећује да ће то бити урађено. Каке да су досад биле расписане две јавне лицитације али обе нису успеле. Сада су цене повећане и биће оглашена трећа лицитација па изражава наду да ће ова трећа лицитација успети, па верује да ће радови отпочети у току месец дана.
Реч добија бански већник среза пчињског Г. Стојан Јовановић-Шокар који говори о школским приликама, напомињући да се за просветне прилике не може потужити, јер школа има довољно. Нарочиту пажњу треба посветити наставницима школе, којима треба ставити у задатак да народ подучавају у свим пољопривредним гранама, а нарочито у пошумљавању. Школа треба да шири ту пропаганду, да би дете још из малена било упознато са важношћу пошумљавања. Треба уопште ширити културу у народу подизањем читаоница и књижница. Исто тако треба неговати соколство коме се такође мора поклонити озбиљна пажња. Школе треба благовремено снабдети са огревом, у коју би сврху било потребно да постоји резервни кредит, из кога би се дрва на време набављала. Каже да су школски служитељи слабо награђени и налази да би им требало дати плату најмање 300 дин. месечно, ако би се желело да они тачно,врше своје дужности.
Говорећи о Техничком одељењу, истиче да су путеви веома лоши, а нарочито каже да је слаб пут Врање — Куманово — Крива Паланка. Сматра да је тај пут од особите важности за привреду, трговину и стратегију. Исто тако истиче значај пута Врање — Големо Село, па моли да се и њему посвети пажња.
Истиче важност и значај удружених здравчствених општина, за које каже да су добре и корисне за народ, у толико пре што је лекар директно у народу и што се сељак не излаже великим трошковима када му је потребно да потражи лекарску помоћ. Али се жали да се лекари често премештају и да услед тога здравствене општине дуго времена остају без свога лекара. Прикупљање здравственог приреза иде веома слабо и није убран за 4—5 година, па моли да се нареди општинама да прикупљају тај прирез да се не би _ нагомилавао, јер ће онда бити теже да се убере.
Јавља се за реч бански већник за срез грача-
Врањска бања је веома лековита и врло корисна за народ. Међутим она је веома скупа за сиромашног човека и сиромашнији људи тешко могу у тој бањи да потраже лека, а нарочито од маја месеца када почиње сезона. Предлаже да се купалишна такса снизи и верује да ће се приход надокнадити услед тога што ће бити више купача. Врањска болница нема довољно послугеи веша.
Маларија је још увек раширена у нашим крајевима и од ње је остало поштеђено свега 200/ становништва. Због тога моли да се превентивна средства дају већ у априлу. У вези с тим предлаже да се кинин даје не само здравственим домовима него и удруженим здравственим општинама.
Стара српска царинарница у Ристовцу сада је реновирана и има 30 одељења а у ствари није искоришћена. Предлаже да се иста искористи било за дом стараца, било за занатску школу или одржавање течајева.
У вези са експозеом Финансијског одељења не би имао ништа да примети, али напомиње да би таксе на бицикле требало смањити за она лица која их службено искоришћавају.
Реч добија бански већник за варош Прилеп г. Тодор Петровић који каже да би у вези са снабдевањем школе огревом требало школама одмах послати готово новац, па да се издаци доцније правдају исправним рачунима. Налази да заједница дома и школе није испунила свој задатак, јер се ђачки родитељи на заједничким састанцима са наставницима снебивају да им искрено даду своје примедбе. Као пример износи незгодне приликеу Прилепској гимназији, па зато предлаже да се пошаље једна комисија из Банске управе да извиди и уклони све те нездраве појаве.
Затим износи питање скопског дневника „Вардар", па каже да је штета да наш Југ нема своје гласило. Истиче да је ранији Бан на прошлогодишњем банском већу обећао да ће лист ускоро покренути, али да од тога није било ништа. Каже да нашу бановину не можемо замислити без свога гласила на своме народном језику у времену, када се већ појављују листови на страном језику. Апелује на г. Бана да се овом питању поклони пуна пажња и са издавањем таквог листа што пре отпочне.
На ово г. Бан одговара да ће по његовом обавештењу приватном иницијативом ускоро почети у Скопљу да излази локалан лист.
"Већник г. Петровић наставља да говори о путевима у своме крају, па каже да је мориховски крај отцепљен од центра и читавог света, јер има села која су удаљена по 60 км. од пута. Путова нема сем оних који су остали од времена рата. | Моли да се нађе могућност да се општински путови кулуком оправе и доведу у исправно стање.
Бан г. Новаковић одговара да Банска управа нема ништа против тога да се општински путови оправљају кулучарином, одређеном за бановинске путове, али за такве случајеве општинске управе треба претходно да поднесу претставку Банској управи.
После тога већник г. Петровић излаже да је