Službeni list Vardarske banovine
Ра
Даље, желео би да проговорим нешто и о експозеу г. начелника Техничког одељења. Господине Бане, о саобраћајним приликама у срезу кривопаланачком немам потребе да много говорим какве су, јер лично сте се уверили када сте прошле године долазили у Криву Паланку. На самом државном путу местимично не може се слободно пролазити, а тада може се помислити како је на путевима који нису државни. Државни пут Куманово — Крива Паланка — Деве Баир од 40 километара па до границе скроз је неисправан. Да би се овај државни друм могао довести у исправно стање, господо, треба огромна сума кредита из јавних радова за коју малим г. Бана и г. начелника Техничког одељења да учине предлог Краљевској влади и ову суму издејствују.
Да би се државни пут о коме се говори могао заштитити од бујица и потока, предлажем да се издејствује кредит из јавних радова од Краљевске владе, да би старо речно корито у Ранковцу пресекло и ранковачки поток врати у старо речно „Корито, као што је то предложио технички одеЕ љак из Криве Паланке Банској управи.
= Тако исто могле би се све бујице у ранковачком, љубинском, гиновском, петраљичком, псачком и мондивњачком пољу пресећи и очистити кулуком, чиме би био сачуван државни пут. Бановински пут Крива Паланка — Трговиште не може се уредити без огромних материјалних издатака, те молим Банску управу да се одреди једна већа сума помоћи из бановинског путног фонда и да се настане да се сви пропусти на досада прокрченом путу израде, како би се народ могао бар донекле служити путем.
На послетку дозволите ми да изнесем још једну важну потребу среза криво-паланачког која је неопходно потребна да се задовољи. Срез кривопаланачки по бројном стању становништва заузима 13 место у бановини а по површини 9 место, ако се не варам, те овај овако велики срез, који је удаљен од железничке пруге нема бановинске болнице. Кад би се десио случај да се неко разболи у Караманици, до кумановске бановинске болнице треба му да пређе 100 километара ради лекарске помоћи. И здравом човеку оволики пут напоран је, а може се замислити шта је то за болесника. Стога молим да се у Кривој Паланци отвори амбуланта са десетак кревета и једним лекарем, ради указивања прве помоћи болесницима. Истовремено молим да се осигура у овим крајевима кинин који је потребан за лечење противу маларије, јер здравствене станице у срезу кривопаланачком забележиле су око 4.500 болесних од маларије, од кога броја је утврђено да су заиста боловали од маларије 3.700. Да је било кинина до краја ове године број оболелих био би свакако мањи.
Оволико сам имао да кажем.
ж
[. Бан после тога у 10.50 ч. даје одмор од 10 минута.
| По свршеном одмору реч добија бански већник за срез дојрански г. Радовић Џетко који из-
Страна 13
јављује да је просвета најважнија од свих осталих ресора. Банска управа треба нарочиту пажњу посветити учитељима и исте упућивати да одржавају аналфабетске течајеве, а учитељице да се старају за одгој домаћица. У нашем срезу учитељи добро врше своје дужности. Ниједан срез није толико пострадао колико дојрански а нарочито услед земљотреса 1931 године. Основна школа у Валандову није још увек довршена. Сматра да је кривица до бив. управитеља школе да то није извршено, услед чега се сада школа налази у згради која уопште и не личи на школу. Апелује да се зграда која је већ под кровом што пре доврши.
Срез дојрански нарочито страда од маларије, "па би требало отворити маларичну станицу у Дојрану. Моли да се пут Струмица — Варош — железничка станица што пре доврши, јер је то један од најважнијих путева у сваком погледу. Остали су путеви добри. За оправку путева употребљава се и бановинска и општинска кулучарина, али мостови који су срушени за време рата као и ратни пут који су Немци подигли треба оправити и оспособити за промет у толико пре што ти путеви имају туристички значај.
Реч добија бански већник за срез штипски Г. Филовић Моне каже да је народ у његовом крају веома сиромашан и једва је поднгао једну општинску зграду у Лаковици за општинску судницу а сада срески начелник и посланик терају народ да зида и другу општинску зграду а она прва је празна. Нека су села сад удаљена од општине по 4 сата хода.
Већник за срез власотиначки г. др. Радул Велашевић, говори о значају соколства па наглашава да соколство нарочито оскудева у техничком особљу. Апелује на начелника Просветног одељења да својим старешинским утицајем допринесе код учитеља да се свесрдније посвете раду у соколству. Соколско друштво оскудева у простори“ јама за вежбе. Захваљује се Банској управи што је дејством исте у Власотинцу Дом за соколе потпуно осигуран.
Апелује да се школа у Горњем Ораху преме“ сти, пошто по мишљењу стручњака она не може да опстане на месту где се сада налази услед бујица. Моли да се чланови одбора за подизање спомен-чесме изгинулим борцима, која је подигну“ та још 1932 године, да једном већ разрешница, пошто се претходно изврши колаудација и рачуни пстпуно ликвидирају. Путеви у северним деловима бановине су веома рђави и по њима не могу да прођу ни обична кола. Народ се слабо одазива кулуку, а кривица лежи у томе што рад на кулучкој обвези није добро организован. Моли да се шефу Техничког одељка да више овлашћења и самосталности за одржавање путева а противу оних који се не одазивају обавези кулука да се примени строжија казна. Исто тако тражи да се Техничком одељку да помоћ у алату јер народ нема чиме да ради. Моли да се главни пут Власотинце — Јастре-
бац — Добро Поље — Црна Трава, који је потпу-