Službeni list Vardarske banovine

_ Страна 2

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

а _--_-___________________________

У колико који од лијечника који се пријави за курс не би могао добити дневнице или помоћи од надлежних својих власти овај ће Завод настојати да им за пријеме боравка на курсу осигура бесплатан стан, свјетло и гријање у просторијама Завода.

Према 85 3 Правилника свака Краљ. банска

управа дужна је послати Школи народног здрав-

ља у Загребу списак лечника, који су одређени за полазак курса с овим подацима:

1) Име и презиме;

2) Година дипломирања;

3) Године јавне службе;

4). Карактер службе коју врши.

Част нам је умолити Вас, да бисте изволили позвати све лијечнике са својег територија који су дужни полазити овај курс да се што прије пријаве и да нам њихов списак пошаљете најкасније до 1 септембра ове године,

Позивају се срески здравствени референти, који желе да учествују на поменутом курсу да се најдаље до 15 августа т. г. пријаве овој Банској управи, али с тим, да на курс имају ићи о своме трошку, пошто Банска управа нема могућности да им плати дневнице и путни трошак. Исто важи и за лекаре Градских поглаварстава, односно за општинске лекаре.

Из канцеларије Одељења за социјалну политику и народно здравље Краљевске банске управе Вардарске бановине МГ Бр. 16839 од 23 јула 1938 године,

С. 0. 2967 1—1 | Н НЕБА Пољоппевпелним установама # сраенум начелнивема

Министарство пољопривреде доставило је акт Бр. 38049/1 од 23-У-1938 год. следеће: —

Централни Пресбиро при Претседвиштву Министарског савета упозорио је, ово Министарство на једну вест „Југословенског курира" која гласи:

„У своме настојању да се привредно што пот-

пуније еманципује од иностранства, Немачка по-.

свећује нарочиту пажњу рационализацији, домаћих сировина до крајњих могућих граница. Тако је, поред осталога, у току прошле године сакупљено семење од грожђа, што преостаје после цеђења вина, па је из њега исцеђено око 40.000 литара одличног уља, које може да послужи не само појединим индустријама већ и за јело. Пошто су прошлогодишњи покушаји дали одличне резулта16, сада се врше припреме да се при овогодишњој берби грожђа нарочито у области Рајне, прикупе што веће количине семенки, тако да се рачуна да ће се добити најмање један милион литара уља. У вези са овим може се напоменути да уља има у језграма свију воћних коштица, као што су коштице од шљива, трешања, вишања, кајсија, бресака“итд. С обзиром да смо ми много богатији воћем и грожђем од Немачке, интересантно би би10 израчунати колико у Југославији пропадне уља, што би се могло добити од воћних коштица и семенки од грожђа што остаје после муљања а што се све код нас баца. Чак и по најгрубљој оце-

___Боој 850

ни, ова количина уља, што код нас пропада неискоришћено, мора да износи најмање 15—90 милиона литара годишње. Рачунајући да цена овог уља износи свега 5—— динара по литру излази да за југословенску привреду пропада на овај начин око 100 милиона динара годишње."

Предње вам се доставља ради знања и управљања. По наредби Бана

Ш Бр. 9741

Заступа Начелника 22 јула 1938 год. Виши пољ. пристав, Скопље. Д-р БЛАГ. РОГАНОВИЋ С. 0. 2976 - ЦЕ

ПОВРАЋАЈ ПРИДАЛЕЖНОСТИ ФИНАНСИЈСКОЈ ДИРЕКЦИЈИ

Вардарска финансијска дирекција —- Отсек рачуноводства — са Бр. 30373/1 од 6 јуна 1938 год, доставља следеће:

„И поред више расписа издатих од стране ове Дирекције да се режисери код наредбодаваца и надлештава строго придржавају прописа чл. 85 Правилника о раду Отсека рачуноводства финансијских дирекција бр. 165000/1-1980 год. ипак се врло често дешава, да поједини режисери врше уплате на чековни рачун ове Дирекције без икаквих ознака на полеђини уплатница на име чега уплаћују дотичне суме или пак ставе само „акт следује". :

Како оваква кратка ознака није довољно објашњење за правилно и благовремено књижење дотичне уплате, то се понова моли наредбодавац односно шеф надлештва да нареди свом режисеру да се у оваквим случајевима режисер строго придржава прописа чл. 85 поменутог правилника и већ до сада издатих расписа.

У противном после овог последњег расписа Дирекција ће о непоступању по распису известити надлежно Министарство."

Саопштава се ради тачног поступка.

ТУ Бр. 21.951 По наредби Бана 28 јула 1938 год. Заст. Начелника Просветног одељења Скопље. Е Испектор, Д-р Т. СМИЉАНИЋ

ЂАЧКА КАЗНА

ел

Господин Министар просвете, под ЈУ бр. 9052 од 17 јуна 1938 године, одобрио је једногласну одлуку Наставничког савета Реалне гимназије у Пљевљу, да се Маловић Јефта, ученик УП разреда, казни изгнањем из свих средњих школа у КраљеБИНИ, без права на полагање приватног испита, према 5 43 тач. 4 Закона о средњим школама.

ТУ Бр. 24.832 По наредби Бана

25 јула 1988 год. Заст. Начелника просв. одељења Скопље. Инспектор,

ИО 2ОВ И Д-р Т,. СМИЉАНИЋ