Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

145

= Почетком јануара, 1918. г. ситуација је на бојном пољу била таква, да су наши Савезници имали пуно разлога да се озбиљно забрину. Под јесен 1917. г., Италија беше страховито тучена, да су је Савезници једва могли спасти од коначног расула. У то исто доба и Русија беше сасвим пала у руке бољшевика, који је после, у Брестлитовску, предаваху Немцима готово на милост и немилост. Америчка је помоћ, истина, стизала, али тако да се на бојном пољу, још није могла довољно осећати. За Савезнике био је тада наступио један од оних момената, који могу прилично обесхрабрити, а за Централне Силе, опет, био је тај моменат један од оних, који залуђују и још више распаљју амбиције. И говор Вилзонов ол 8. јануара, као и говор Лојд Џорџов од 9. јануара, 1918. године резултирали су из те рђаве ситуације. Одговорни државници налазили су да треба радити благовремено и не чекати горе прилике, па евентуално и потпуни слом. Јер и ако се могло претпостављати да ће Савезници, уз обилну америчку помоћ, ипак, на крају крајева, победити, исто се тако. могло и то претпоставити, да ће Централне Силе све покушати да не даду прилике Савезницима да спреме на време оно што је потребно за ту победу, и да ће због тога морати пасти још много и много крви, и доћи до још много несрећа у свету. Ако би се све то могло избећи једним миром, који би, бар у главном, репарирао учињене неправде и дао пуну гарантију да се више неће обновити оно што је било, зашто онда не покушати да се до таквог мира дођег А на такав покушај били су Савезници у толико пре упућени, што је пред њима већ била једна противничка понуда за мир. 1)

Такво је било гледиште Савезника у то доба. Све је, што се нас тиче, било у томе, да ли ће се Савезници, при таквом стању ствари, моћи и у којој мери осврнути и на наше жеље и захтеве. Да нас нису могли сасвим изгубити из вида то је била сигурна ствар, јер је Србија била једнако Ту, а они су о њој и њеним захтевима били обавезни водити

1) Аустро-Угарска је, шест месеца пре тога, била понудила сепаратан мир. (Ргтсе Зрте Вошгђоп: 12ОНте де Рајх Separće de PAutriche, Париз, 1920.).

Србија и Југословени 10