Srpski književni glasnik

636 СРпскКИ Књижевни ГЛАСНИК.

напредак и отаџбину“, „посвећено свима мисленим људима и свима проеветним и јавним радницима“ (Београд, 1903, једна осмина, 185, 1. дин.) То је збирка чланака штампаних по разним педагошким и политичким лиетовима, задахнутих искреном љубављу према напретку и народном добру.

„Оашта историја“. — Г. Зрнић“ издао је своју „Општу историју“ (Београд, 1' а једна осмина, 214, 3 дин.) Дело ce задржава само на Средњем Веку, Сеоби Народа, и Феудализму, у добу његова цветања и свемоћи Цркве и тадањег феудалнога поретка.

Хронолошке таблице. — Г. Никола Јанчић, професор, издао је „Хронолошке таблице од најстаријега до најновијега времена“ (Београд, 1903, 8%, 114, цена 1:20 дин.). Деветнаестом веку дато је несразмерно мало места, ни десет страна, и цео рад се зауставља. на 186] години, прокламовању талијанске краљевине.

СТРАНА КЊИЖЕВНОСТ.

Густава Френсена „Јбуа О Ћ 1“. — Што су досад Немачкој били у стању само драма и успех на позорници да преко ноћ пронесу пме писца по читавој земљи, учинио је у последње доба п роман Густава Френсена. „Jom Uhl“. За девет месеци доживео је овај роман нечувен успех: до 130 издања. Досад непознато име Густава. Френсена ушло. је једним махом се масним словима у повесницу немачке књижевности. Два романа, које је раније написао, сад тек долазе на читалачки сто, кад је ново дело с толико снаге узбудило духове, те бацило светлост и унатраг, на првенчад хомитајнског романописца. Изузетак је само, да слепо одушевљење читалачке. масе овај пут није дограбило чудо које ће трајати три лана, већ дело правог уметника, речју: добру књигу. „Jom ОШ“ је тако добра књига, да ју је озбиљна KpMтика прихватила с необичном топлином, те јој и они који праве лепоте у истини не осећају и не виде, сугестијом, признају ваљаност и пристају уз једногласну – хвалу. Јот ОШ је хомитајнски сељак; Френсен нам прича