Srpski književni glasnik
44 СРпски Књижевни ГлАСНИК.
државним и општинским порезом, та сума попети на милион ливара, или онога који би рекао да ће се, кад се отпочне помагати васпитање, одмах носле стати тражити помоћ и за храну и одело, или да ће родитељи и деца, немајући ни једни ни други права да бирају хоће ли или неће, бити приморани, чак и мртви гладни, глобом или затвором, да слушају, и да примају оно што држава, с папском непогрешивошћу, зове васпитањем. Нико, велим, не би могао ни сањати да ће се из ове, на око тако невине клице, развити тако брзо овај тирански систем, и да ће му се тако кротко покоравати један народ који себе држи за слободна.
Тако је у социалном уређењу, као п у свему другом, промена неизбежна. Лудо би било помишљати да ће нове установе дуго задржати карактер који су им дали њихови основаоци. Брзо, или споро, оне ће се преобразити у друкчије установе но што су оне које су се желеле, тако друкчије да их више њихови проналазачи неће познати. Каква ће бити метаморфоза у овом случају који нас занима“ Одговор који већ наговешћују горњи примери, и који се може оправдати разним аналогијама, 0чигледан је.
Главна одлика сваке организације која напредује, јесте увећање управнога апарата. Ако делови једне целине треба да раде заједно, мора бити механизама који ће управљати њиховим радом, и што је целина већа и сложенија, и што има више захтева а, отуда, и више посла, то и управни апарат мора бити већи, израђенији и снажнији. Непотребно је рећи да то исто важи и за индивидуалне организме, и очигледно је да ће исто тако бити и са сопиналним организмима. Осим управнога апарата који нам је већ сад потребан у нашем друштву, ради земаљске одбране и чувања јавног поретка и личне безбедности, у социалистичком режиму биће потребан пи један управин апарат који ће свуда контролисати све гране продукције и поделе добара, и који ће свуда делити сваковрене продукте, колико буде припало свакоме месту, свакој фа-