Srpski sion
Стр. 464.
Ер. 29.
НОВЕ КЊИГЕ П ЛИСТОВИ. (Молимо поштоване иисце, уредииштва српских листова и издаваче књига, да нам своја издања на ириказ достављају. Молимо тако исто славна уредништва, да нам своје листове у замену шаљу.) — Летопио Матице Српске. Уређује А. ХаџиЛ. Књига 166. Свеска друга за год. 1891. У Н. Саду, ерп. штампарија дра Св. Милетића. — 8-на, стр. 159. — Садржина је ово: 1.) 0 важности мењања усева у земљорадњи. Агрикултурна расправа Мите ПетровиИа. 2.) Дојчин Петар. Драмски спев у три одел>ка, од Милана СавиЛа. 3.) Грађа за природописну номенктатуру и за рибарско оруђе. Сабрао проФ. Мојо Меди%. 4.) Успомене из Италије, од дра Ђ. Дере. 5.) Може ли школа бити без телесне казне ? Педагошка расправа Мите ПешковиИа. (Наставак.) 6.) Оцена Милоша II. ПејиновиЛа на приповетке Сима Матавуља : „Из Црне Горе и Приморја". 7.) Изводи из записника књижевног одбора год. 1891. — Цена је овој свесци 70 новчића. Чланови „Матице Српске" добијају годишње 4 евеске „ Љтоаиса ■' и 6 свезака г Књига за народ " бесплатно. ""'огласиТ Бр. 795. ех 1891. Е. К. 269. СТЕЧАЈ. 80 На парохију (Јредња Гора у Кореничком протопресвитерату, овим се расписује сгечај. Интеркалара нема. Рок пријављивању до 1. (13.) септем. 1891. Из седнице Епархијске Консисторије, држане у Плашком 20. јунија (2. јулија) 1891. Епархијска Консисторија Горњо Карлов, чка. 58 СТЕЧАЈ. 3 -з Ради понуњења учитељског места у Соки овим се стечај расписује. Плата је: 150 ®ор. а. вр., 36 киб. жита за лебац, 2 ланца земље, огрев и слободан сган Од погреба где буде позват 50 новч. — (Или : чист новац 300 ®ор. а. вр. осим стана.) У дужност спада: осим дневне и повторне школе, у цркви појати и сву младеж у истом обучавати. Молитељи треба сведочбама да докажу, да су учитељску школу као и исгшт из мађарског језика са добрим успехом свршили — најдаље до св. Илије о. г. м. шк. одбору овом. У Соки 11. јунија 1891. Дпагољуб Вијатови!., Мила СтоиБев. дривр. учитељ и перовођа. цркв. шк. председник.
СТЕЧАЈ. Пошто је на срп. вероисповедној школи у Чоки учитељско место привремено нопуњено, то се на основу закључка м. шк. одбора држаног 8. јула 1891. отвара стечај. Плата је 350 ®ор. у готовом, три јутра земље на коју учитељ порез сам плаћати има, беснлатан стан с баштом, од великог укопа 1 ф., за саму нратњу 50 н., из Марцибановог Фонда 10 Фор. и преко зиме за нећ нуждан огрев. Учитељ је дужан децу у прописаним предметима настављати, цркв. слов. језику и мушку и женску децу нарочито обучавати, међу децом како у школи тако и у цркви дисциилину одржавати и као певцу милогласном нојању их учити, и на послетку нри цркв , школ седницама перо водити. Рок јављању је 11. август о. г. У Чоки, 14. јула 1891. год. ђура Стојанчев, школски председник. СТШЈ> 2=* На два уиражњена учишељска места т. ј. једног учитеља и једне учитељице ерпске вероисповедне школе Земунске овим се расписује стечај. Плата је учитељу као и учитељици годишње 500 Фор. и 100 Фор. станарине. Учитељ као и учитељица дужни су, школском уредбом прчниеан-е #Ј>едмете у шко:пт предавати, а мушки учитељ и у цркви појати. Компетенти нека се обрате својим добро снабдевеним молбеницама у року од четир недеље, рачунајућ од првог увршћења овог стечаја, потписаном школском одбору. Из седнице школског одбора, држане у Земуну 6. (18.) јула 1891. Перовођа: Председник: Тома МарковиБ. Пет. ПетровиБ.
С Т Е Ч А Ј. Усљед оставке г. Александра Паланачког, учитеља, расгшсује се овим стечај на овдашњој срн. прав. вероисноведној основној мушкој школи за ниже разреде. Рок стечају 6. (18.) августа о. г. Плата учитељска је у готовом новцу 420 Форината, 2 ланца ораће земље, */ 4 ланца баште у пољу, на коју учитељ порез плаћа, и стан у натури. Дужност је изабраног учитеља за левом певницом у цркви појати и све уредбом пронисане предмеге у школи нредавати. Ваљано инструиране молбенице имају се упутити на нредседништво школског одбора. Првенство имају они, који су и из мађарског језика оснособљени. Из седнице школског одбора држане у Срп. Итебеју ^9. јуна (11. јула) 1891. От. Мишкори ! Тоша Дау иеровођа. председник.