Srpski sion

Б р . 10.

„ОРПСКИ

СИОН. в

Кад Вук каже да сам издајица". Нагваждање, да с радикалима стојим данас у вези, могу ирећи индигнацијом. Поред мога рада с једне, а „љубазности" радикалских листова према мени сдруге стране, могу о мојим везама с радикалима нагваждати још само г. Димитрије Руварац и његови праиорци. Радикал нисам био, не могу бити и нећу бити. Истина је, у неким питањима црквено-автономним променио сам мишљења из млађега свога доба, кад није ни било наших радикала, но увек на боље. Не стидим се то признати, напротив држим, да је то морална и умна дужност свакога човека који тежи истини и хоће да послужи опћем добру. Још стари Римљаии освешташе начело : ЗШЛепИаш Гп гаеПив ти(;аге Псе!;. Али да не ћу никада учинити онако бедан „обрт" 1П реј и8, као што га је починио, аод се,цу своју главу , у својој „ неиогрешивости" и „ свезналаштву" г. Д. Руварац у своме „Осврту", за то јамчим. По о том, кад се будем осврнуо на тај његов „Осврт". У-Карловцима 7 (20) марта 1901, Протопрезвитер Јован ЈеремиЋ. Књижевна објава. ПОЗИВ НА ПРЕТПЛАТУ. Пошто многи траже, да им попшем своју књижицу: „Православна ерпена парохија у Инђији крајем 1900 г." решио сам се, да нриредим друго издање, ако ми се јави толико претплатника, да могу пбкрити трошкове за штампање и разашиљање. Цсна једној књизи с мојом поштарином биће 60 нотура, а 5 и више комада дајем по 50 иотура комад с мојом поштарином. Молим п. н. г. г. свештенике, учител>е и евоје пријатеље, да се заузму за скупл,ање иретнлатника, па да ми до Цвети јаве резултат; Новац нак да пошљу тек онда, кад се књига почне штампати, што ће се у своје време јавити. Молим сл. урсдништва српских листова, да овај позив у својим цењеним листовима изволе штамнати. Инђија (Срем) 2 марта 1901. Радослав Марковиб парох.

ЗВАНИЧНИ^ ОГЛАСИ. М. Ш. 0. Бр. 9. 1901. 3-6 15. С Т Е Ч А Ј. Овим се расиисује стечај за учитељицу ири ново-отвореној трећој школи у Бач-Кули. —

С овим стечајем скопчана су следећа берива: у име редовне илате 680 круна годишње; 80 круна у име огрева; 12 круна за иаушал; 10 круна за кречење стана, и напокон 120 круна у име стана, на коЈе изабрата, да у случају општина етан у нарави сазида, губи право. Дакле, укупно свега 902 круне, које ће имати месечно у напред из СпНи« благајне ове општине примати. Изабрата ће обучавати онај разред или разреде, који јој школ. одбор додели. Осим означених дужности у Школ. Уредби од 1872. год. дужна ће иста бити са свом женском школ. децом од П-ог до VI. раз. како ручни женски рад тако и наук о кућарству обдржавати двапут нодељно. Општина жели, да се свака кандидаткиња лично прикаже. Рок стечају истиче закључно 1. априла 1901. г. Из седнице месног Школ. Одбора, држане у Бач-Кули 15. Фебруара 1901. године. Петар Окановић Јоца Богоевац перовођа. школ. председник.

Број 7. ех 1901. 3 — 3 14 С Т Е Ч А Ј. На основу решења сл. Епарх. Школ. Одбора вршачког, бр. 6/7. 80 и 88. III. 5. ех 1901. расиисује се, ио ново, стечај на упражњено место забавиљско, при овдашњем срн. вероиспов. забавишту. Плата је 1000 круна, 3 хвата тврдих дрва за огрев; слободан стан : из 2 собе, кухиње, вајата и подрума. Изабрана забавиља је дужна о своме трошку, држати себи помагачицу; и има се иридржавати Школ. уредбе, за срп. вероиснов. школе, од 1872. год. Избору ће се припустити оне компетенткиње, које поред забавиљског оспособљења, искажу пролисан засебан исгшт, из српског језика, на српској учитељ. школи, и учитељице, осиособљене на срп. учитељ. школи у Сомбору, које су и оспособљене забавиље. Молбенице ваља управити ва : „Школски Одбор, срп. правосл. цркв. општине перлеске." Рок стечају истиче 3. (16). Априла о. г. Дано у Перлезу 14. (27). Фебруара 1901. г. Школски Одбор.