Srpski sion
О тр . 418.
СРПОКИ сиов
1>р. И
Аа К. 642/516 ех 1905. 2-2, 45 С Т Е Ч А Ј Распиеује се стечај на парохију VI. разреда у Бивгули до 30. јулија п. ст. о. г., до кога времена имају компетенти своје прописно инструисане молбенице надлежним путем овој кониисторији поднети. Из седнвце архидијецезалне конзисторије држане у Карловцима 31. маја (13. јунија) 1905. Председништво.
НАТЈЕЧАЈ 1 —2, 56 Ове 1905|6 школске године тражи се један учитељ на српску основну школу у Модричи ? Босна (код Босан. Шамца). Годишња плаћа је 1300 круна (хиљаду три стотине круна), слободан стан, огрјев, башча и послуга. Плаћа ће исплаћивати сваког мјесеца унапријед. Учитељу је дужност, да норед школеке наетаве, која јв за српске основне школе прони сана, повјерену му дјецу учи и црквеном пјенију, те обвезан је при сваком богослужењу у цркви за пјевницом појати као и да приређује са овдашњом омладином Светосавску Бесједу и по потреби друге забаве. Учитељ, који је вјешт музици те хармоничном нојању и пјевању и с тим могао поучавати нашу омладину ноталном појању.с и пјевању имаће првенство, а за то би још пристојно и награђен био. Натјецатељ треба да докаже: 1. Да је Србин православне вјере; 2. Да је оспособљен бар са добрим успјехом за учитељско звање , 3. Да има свједоџбу о моралном и политичком владању од иолитичке области. Рок натјечају до 1. Августа. У Модричи (Босна) 5. јула 1905. године. Срнека православна црквепо-школскаопштина. Илија Кољић, предсједник. > С Т Е Ч А Ј 1-2, 57 Ради сталног попуњења учитељског места у срп. нрав. школи Батосечкој, толнанска жупанија. овим се стечај раеписује. Плата је учитељско — певческа сљедећа: 1.) од нара 4 круне, сада има 50 пари, свега 200 кр. 2.) за
новторну школу из варошке благајне 120 кр. 3.) годишња припомоћ из еиарх. Школског Фонда 200 кр. 4.) један воз сева од вароши, вредност 30 круна. 5.) 4 метера дрва од вароши, вредност 20 круна ; 6.) 10. 1281 квадрат. земље, при времено је дата у аренду за 320 кр. на ову учитељ плаћа државни иорез. 7.) 20—25 круна годишњи ириход уз свештеника, Стан : две про стране натосане собе, две кујне, ншајз, подрум, бунар, штала. — Стечај истиче на Велику Госпојину. Првенсгво имају оспособљене мушке особе. Молбенице се шаљу долепотнисатоме. Батосек (Ва1а8гек То1па те^уе), 10 ог јула 1905» године. Михаил Мађаревић, председник.
С Т Е Ч А Ј
1—2, 68
Овим се распиеује стечај на 40 питомачких места у Архидијецезалном православном српском свештеничком конвикту у Ср. Карловцима за школску годину 1905 6. Компетовати могу православни Срби ученици у српској православној великој гимназији Карловачкој, без обзира на сталеж својих родитеља. Првенство имају синови коввиктских чланова. Питомци имаће у Конвикту стан, иостељу са постељином, доручак, ручак и вечеру, огрев и осветлење и купатило, а дужни ће бити илаћати месечно унапред 36 К. Питомци се морају покоравати реду и надзору, који је прописан нравилима за питомце свештеничког Конвикта. Сваки питомац долазећи у Конвикат дужан је имати најмање: иотпуно одело (зимско и летно), са обућом, 6 кошуља, 4 гаћа, 4 пресвлакуше, 6 иари чарапа (или 12 пари обојака) 6 џепних марама, 6 пешкира, чешаљ, четку за зубе, четке за хаљине и ципеле, сапун, викс, 4 сервијете оа беочугом, означенима почетним словима његова имена. Молбе, са последњом школском сведоџбом, ваља поднети потписаном Патронату најдаље до 17 (30) августа о. г., којега дана ће бити и решење. Патронат Архидијецезалног правосл. срнског свештеничког клнвикта у Ср. Карловцима 11. (24.) јулија 1905. Тајник Председаик | Радослав Марковић, Јован Јеремић, I парох у Инђија. окр иротоцрезвитер Варловачки.