Srpski tehnički list

= 114— •

ос еОеВећ

ћ

-4 , зију

ма

ми8ч

| мото: ЗА сртеки, стил“ ЕУ ~

раје З РВ БАН || разрфА ЈЕ ЕУ БЕ

| др јем Гребвн ми беећ в

за угао Кнез Милошеве и Немањине улице, они су готово цео огроман плац, који им је за пројектовање стављен на расположење обрадили са обзиром како би требало

цео блок у будућности озидати, остављајући постојећу зграду Министарства Финансија У средини.

Овим је зграда у основи постала нешто раз“ вучена, што истина отежава саобраћај међу одељењима, али зато омогућава, да се једно лице зграде окрене оној страни на којој је железничка станица, и где ће ова зграда прво пасти у очи при доласку у варош; што је такође важно, ова развученост у основи даје потпуну и непосредну светлост за све просторије у згради.

У спољној обради уметници су успели, да погодним груписањем маса и диси „зицијом главних улазака начине утисак монументалне грађевине, одређене да послужи вековима и да достојно преставља моћ и величину устенове (Државних Финансија.) Материјал, у главноме камен, обрађен у великим потезима, и распоред маса, сами су за себе декорација и не остављају на грађевини много поља за украс. — Лако, без велике муке, изашла је из њихових руку ·„складна композиција, пре стављена у неколико сигурних потеза, и 4ини вам се, да је постала за неколико трену“ така, и баш то чини ово решење нарочито примамљивим.

Цртежи за перспективни изглед рађени су на бојеном картону, те због тога није могао бити доста чист фотографски снимак, који је оштампан. Архитекти су дали још једну. алтернативу, за обраду на углу Кнез Милошеве и Немањине улице са једним торњем

ПРИЗЕМЉЕЋА

Ае ЗГРАДА УГГРАВЕ- ДржАв Мокопода. ——ТГРВИ СПРАТ

и мени се чини да је овим још срећније решен прекид у спратовима у ове две улице.

Могло би се забележити, да би код овога пројекта један од недостатака био и тај, што нема потпуног је динства у монументалној обради фасаде и груписању простора у основи, које преставља у главноме ред соба са ходником. 5

Скицу, којој је додељена друга награда (види сл. на

друм |тово ом

РЕПЦЕРЕ (авЕ. већа ће аеој ме

страни 105, и 106.) суд је у своме записнику овако оценио :

„Пројекат са знаком два круга и једна поштанска марка од једне паре; Код овог пројекта учињене су следеће примедбе: (Осветљење у ходнику књиговодства слабо је, архива је предвојена улазом; има четири резервна оделења ван програма.

У Министарству Финансија слабо, је 0светљење простора за публику и недовољно код Царинске Управе и у простору за спаљивање хартија од вредности.

Прописани програм у опште је задовољен Распоред за маркарницу је потпуно добар. Две су алтернативе за обраду фасаде поднете ; једна у модерном, слободном стилу а друга са применом српских мотива.“

Већ тиме, што је прописани програм потпуно задовољен, што распоред у основа ма омогућава лак и прегледан развитак послова у надлештвима и што олакшава целокупну, доста сложену манипулацију, овај је се пројекат препоручио за награду. Спољној обради фасаде не може се учинити велика замерка; архитекти су показали, да могу извесним формама слободно располагати, али су у овој композицији дали једно дело, које Бе гледаоца оставити ладним. Делу се не може наћи замерке, али оно и не оставља трај ног утискаи заборавиће се чим се скрене пажња на други предмет.

Уметници су при стварању овога дела може бити вођени мишљу, да је овде и био главни задатак: створити погодне простори је, тде ћемоћи : чиновници лако и брзо да отправљају своје редовне послове, а за грађевину са таком наменом најбоље и пристаје обична одећа једне чиновничке кошнице. Монументална обрада остаје увек само за дом