Starmali

„стармали* број 29. за 1883. 231

С—с—с. Не да се то баш сваком ни одговорити. Коме не одговоримо слободно му је и то држати, да је еастав његов ванредно добар, на нећемо публику нашу да намамљујемо, кад их не можемо увек таким посластицама ранити.

ПРЖПОСЛАНО *) 0ТВ0РЕН0 ПИСМО Г. КОНСТ. ТРУМИЋУ, уреднику „Фрутке Горе." у Митровици. Није ни мало уљудно ни лепо од вао, што као неки Муса-кесеџија нападате у своме листу бесомучно све оне, који неће да израђују штампарске послове у вашој „народној" штамнарији. Таким силеџијским иостуиком постали сте истина неко страшило од кога људи беже, али сте тога ради изгубили све главније муштерије своје у месту као: полититау и црквену општину, Ескомптну задругу српску, многе поједине трговачке куће, на сад ево и знамениту „Имовну онћину." Место да сте се постарали да их све задовољите умеренијим ценама и уљуднијим попашањем нрема н>има, ви их непрестано нападате, па не само њих, него чак и оне, који њихове послове јефтиније и солидније него ви израђују. Тако сте у 60. бр. вашега листа у „дописници уредништва," грдећи пакосно и јсдко другога, дотакли се са неколико речи нас и наше радње, за које пам не можемо дужни остати. Није истина да смо ми од г. М. Прокића или ма кога другог из Митровице добили ваш ценовник, по којеи сте ви „имовно) оићани" штамиарске послове израђивали; то су ваша ниска подмотања. Ми смо два пута били почаствовани наручбинама, које смо о5авили по унапред издатом оферту. Да је наш оФерат био једнак са вашим ценама, извесно Је да ми неби добили те послове, а у колико је „Имовна опћина" јефтинијом ценом добијала тискарије од нас, изволите ее тдмо раснитати, где ће вам јамачно врло радо рачунв показати, а ми смо уверени да ће бити много већа разлика него што ви мислите, и да је општина на тим двема наручбинама заштедила најмање 30 Фор. а не само 4 Фор. као што ви велите. Још нам ваља и то напоменути, да ми нисмо — мимо вас у месту, — са стране писали и тражили од слав. Имовне онштине њезине тискарије на израду, него је она прва од нас просто ОФерат затражила, и на тај начив дошли смо до њезиног одличног и нама цењеног поверења, којим нам је своје тискарије на израду поверавала. Према томе од вас је врло глдно што нам јавно у својој дописници онако кукавички нодмећете прљаву конкуренцију, које сте ви највреднији представник — јер по начелу револвер-иресе у своме листу погрдио нападате све оне, који неће да код вас раде. Ми вас уверавамо, да у целом руфету нашем не познајемо прљавијег руфетлију него што сте ви. С тога ваља да сте мањи од маковог зрна, а не да још нападате друге ни криве, ни дужне. Нови Сад 19. октобра 1883. Штампарија А. Пајевиђа. *) За ствари под овом рубрнком не одговара уредннштво ни у ком погледу. Уредн.)

ДЕЛА ШЕ ЈАКШИМ

С десетом књигом, која је ових дана из штампе изашла, довршено је потнуно издање Јакшићевих списа. У I и II су књизи песме лирске и епске: у III—VII су при поветке; у VIII—X драме. У VII књизи је и биографија песникова са сликом. Свих десет књига износе око 140 ситно штампаних табака. У књижевности српској, после збирке Брапкових пе с ама, ово је прво потпуно издање песничких дела Али ■49Г" Још се могу добити сви бројеви ,

је у овом издању готово једна трећина са свим нова, до сле нигде не штамнана; а једна трећина је прибрана из раетурених и са свим ретких часописа. Па кад се ка овоме још дода, да се у књижевности српској Јакшићу још није нашло заменика, и да у поезији Јакшићевој има хране. забаве и утехе за свако доба и за све прилике, у ко.јима живимо — онда би још само желети било, да свака имућнија српска кућа има овај драгоцени низ песвичког бисера, Једна књига стоји динар и по, а свих десет петнаест динара. Да би се олакшала набавка и сиромашиијим;', а особито ђацима, продужена је претплата: те ко пошље нопце за шест књига, или за шест комплета, добија седму књигу или седми комплет на поклон. Због не;еднаке досадање распродаје могу се добити засебно само књиге IV — X. а I. II и III само тако, ако се узму све од I до X. Наручбине нека се гааљу књижарници Велимира НалопсиКа у Београду. Чист приход од овога издања иде у ф >нд ва издржавање сиромашне породице Јакшићеве

доноси у своме деветнајстом броју за 1883. ове чланке: 1. Архимед, чланчић са насловном страном. 2. Вића и звезде, успомена избербе. Од Браца Јове. 3. Мали Мирко, песма од —ар Ар - 4. Нешто о снази животиња и биљака. 5. Шегртска шала, (несма са сликом) од И. 0. 6. Оипа са 6 слика. 7. Природне науке до Њутна и Њугн. 8. Нешто о нразноверију и Врачарији. 9. Овејана зрнца. 10. У јесен, песма од —ар Ар— . 11 Разнолије. 12. Даштања. 13. Решење даштања. 14. Нове књиге. Рукописи и све гато се тиче уредништва, шаље се на адреоу: Бг. Јоу . Јоуапоу1с "Шеп IX. Рогсе1ап§а8зе Иг 56. — „Невен" чика Јовин лист, излази двапут месечно на читавом табаку Цена је за Аустро-Угарску на читаву годину 4 ф., на пола године 2 ф. За Србију и Црну гору и остале крајеве 10 динили 5 ф. у банкама на читаву годину, односно 5 динара или 2 фор. 50 новч. на пола године, и шиље се на адресу: Штампарије А ПАЈЕВИЂА у Н. Саду. 1-во ц. к. овер. дунавско-паробродно-друштво. ' ш д" Јотевждт, пошт. лађа почињући 0Д 16 * Октобра до даље —наредбе. У ЗЕМУН : недељом, понедељником, средом, четвртком и нетком у 1 сат после подне. У ОРШАВУ : недељом и средом 1 сат после п. У ТИТЕЛ: недељом и средом 1 сат после подне. У БУДИМ-ПЕШТУ: недељом, уторником, средом, петком и субатом I 8 /-" после подне. ' ОТПРАВНИШТВО . Стармалог" од почетка до данас.