Starmladi

6р. 18. и 19.

Стр. 151.

Чине га пажљивим. Пуковник: Дакле хоћете допуст, господиие поручниче, да правите излет. Јамачно ће бити и женскиња? Поручник: Биће гоеподине пукпвниче! Пуковпнк: Добићете дочуст. (Тихо да не би чула његова жена): Само пазпте, јер на такав начпн сам и ја дошао до моје жене. Гутенберговац.

кпл&мдари зл 1911, годину, Уреднвштву нашег листа стигли су на цриказ ови календари : „СВЕТИ САВА" ерпски народни велпки илустровани календар. Уредио Јован Грчић. Издање прве срнске творнвце искључиво свих срп. прав. црквених утвари. Цена 1 круна. Издавач календара и ове године није жалио трошка да календар украси што више лепим сликама иа финој сатинираној хартији, међу тим г. уредник и ове године као и прошле није умео од љега да створи потребну читанку за народ — него је всћином иекуиио познате приповедачке гљаваторе, који годинама својим радовима пуне кошеве но свима редакцијама. Немилосрдноет тих приповедачких гњаватора се огледа већ и у том што се држе оног вачела: дупло или ништа. Ризуме се да у календару не Фале дрвене приче Стевана Радића. Једино је требао Грчић да задобије још Николу Андрића из „Летописа" — и Живојноввћа из „Тргов&чких" — и збврка би била потиуна, сви би се на окупу нашли. Само Сш онда издавач м<*рао еп»тет календару про менути у „Гњаватор". — Издавач би требао да ступи у преговор с Павлом Аршиновим или Дачићем, ако је рад да Еећ једном до народне читанке дође — а Грчвћ нек уређује и даље лист „Тејнтор", иснш-ује наслове садржина појединих белетристичних листов«, пише некрологе у „Вранику" о разнвм песницима ез белог света, за које нико осим љега, никада нпје чуо ни да су живели, па баш пе би морали знати ни да су умрли. Или рецимо нек даје материјала Иси, да у тејаторском питању утуче Оетојића... то он разуме, а нек батали уређивање календара за народ — кад му то иле од руке као Шваби гајде. Похвално је од њега једино, што он сам свој календар и себе у „Бранику" оцењује — али наравно и ту провирује пакост. Окомио се на издавача што је „мимо г. уредникову вољу" усудио се да донесе барјак срп. пјевачког друштва „Србадије" из Бјељине вели нема му места, еле освећеном барјаку нема места — сигурно је то место Грчић био резервисао з* каквог свог полу-књижевника. Даље су стигли од истог издавача: г Граничар", цена 50 потура. Садржина: шала, која

судећи по њеној сухопарности — са немачког је, — а по рогобатном стилу, превео је Грчић. „Хајдук Вељно", „Бранко Радичевић" „Маћедонац" и „Косово" — календари у којима су наше старе народне песме прештампане, „Ружица" уз лепо штиво доноси и врло лепе слике, а нарочито је дивна слика „Српкиње из Ириз р ен а" и Г л и г о р а Соколовића. „Планетар" је већ облигатни сановкик. без којег још наш сељак не може битп. — Свима овим календарима је цена 40 потура, а књзжара Светозара Ф. Огњановића у Новом Саду која је исте излала, даје вслики рабат на исте — препродавцима а тако исто даје и велики рабат и прва српека творница искл>учиво свих срп. прав. црквених утвари Луке К Алексијевића у Новом Саду, на евојим календарима.

ОГЛАСИ.

ЖОГРЖКНО ИОДУЗЕћЖ и етовариште надгробних епоменика ПАЈЕ МАРКОВИЋА у Н. САДУ у средини дунавске улице 7 телефон број 168. Филијала: погребно подувеће „Конкордија" пређе Ђуре СтојковиЂа, ћурчинска улица број 15. Држи вазда огроман избор сваковрсних камених надгробних споменика. Патписе изрезује најсавршеније, а позлата дупла и дуготрајна. Велики избор мртв. сандука, венаца, покрова и целокупне опреме »а погребе. Цене строго солидне а послуга најтачнија. Дволо-^оосНоа

састанак српске отмене публике. Канетатографске најновије и најдоодерније слике из свију крајева света, Дневно представа. — Недељно трипут нов програм. - Почетак у пет сахата у вече а свшетак у једаиаест сахата.