Stražilovo

СТРАЖИЈОВО

1Т8АЗА1АВ?,НеЖ? ВЛАОНИК И УРЕДНИК ЈОВАН ГРЧИћ.

БРОЈ 13,

У ИОВОМ САДУ 27. МАРТА 1886.

ноет

ГОД. II.

НА ГРОБУ МЕДА ПУЦИЋА.

робу твоме, наша веља славо, На ком пбма танковита ниче, Ој допусти, узорита главо, Да ириступи голушаво тиче; Тиче мало, скромио полетарче, Да поздрави орла небескога; На кољена, овјенчани старче, Ево падам испред гроба твога. 0 пјесниче, ала си ми славан У твом жару за светом слободом! У јадању за стењућим родом Ко је теби јоште био раван!

„А е§те^1е созе 1 'ап1ШО ассепс!опо Х/игпе (1е1 ^ог1з1..." Уозсо1о. Карађорђе, Милош и Србија, Мидкијевић, Данте, Хелвеција; Све што жеље најсветије буди, Све то нађе одјека т' у груди. К'о што некад момчадија чила У Атини против зулумћара Што ј' у мирту јатагаие крила,*) Оштре стр'јеле протнву варвара У пјесмама својијем си илео. Ал' ие успје, ками! твоја Била Да распрша, што си, пјевче, хтјео: С нама влада још безбожна сила.

0, мој Медо, заман с нашег ст'јега Црну врицу скинути си хтио; Прб голема роднога ти бр'.јега Змај је љути себи гн>'јездо с]шо.

Марко Цар.

*) Армоднје 'I Аристогитон, који устадоше у Атини проти з} т лум:1 Ипије и Ипарка (614. пр. Хр.), бијаху -сакрили ножеве, којима намјераваху да погубе тирјане, у вијенцима од зеленог мирта.

ИИТА ХИЉАДУ ФОРИНАТА.

П 1'ИПОВЕ'ГКА. ЈАШЕ ИГРБАТОВИЕА. 1 р (Свршетак.) 1 е траје дуго а Бабоња одговори на све

Ђ/ф акције. Марко чита све, чудп се, како Бабоња лепо ради, пише латински као Цицерон. Марко одмах позна, куд Бабоња циља, — да процес задуго траје — 111 тЉпШт, зато ће он опет гледати, да тако не буде. Бабоња изискује, да се многи сведоци преслушају, под заклетвом, упитне тачке — рипск (1еиМ сам памешта, а да може сведоке сплести и збуни-

ти, и сведоџбу ван крепости ставити. Бабоња покрај даље информације потегне акцију нротив Мице због повреде поштења, јер је имала сведоке и Алка, којиеу готови сведочити, да је и Мица на њу свангга говорила и потварала, што није истина. Ту се читава поворка повукла. Па какве су то биле алегације, подугачке реплике, дуплике, квадруплике, — али такве, да се у ниједној ствари пе заврши, и то са клаузулом при крају: геаегуаИз гевегуапсИа.