Šumadinka

Ш 253

плОМ ат1и посветити. ГроФЈ> се Морни посдедићи годи-, Лондом. 14. Анр. Лорд-ћ Ковлеи ићи bt у Петрона вр-'° " кп обогатт. и онт> « сад«> вдант. одђ наибога-јбургљ за посланика, а на нћгово место за посланика npu т ; п ЛЈОД !8 v Францускои. Ht.roво иманћ цћие иа 30,000.000;францускомт. двору бмће поставлћнћ Карлг. Станхоп^.

Ј МЗЂ САГОЗНИЧКОГБ СТЛНА КОДЋ СШАСТОПО.Ш. Ф ранака. У Паризу чиве се ве.шке припрнме за свечано нрЈнтенћ Францускогљ царевића. којомћ ће прнликомћ детеј ФранЦусКе fenfant de France) као и ннкадт, кралв рвм-| Пишу „Таимсу" слћдугоће: „Руски ОФицири. ct коиch 'ifi (т. e. cusht , Наиолеона I.) народу торжествено по- „ а се М61 (Енглези) обходимо, изражаваш едноглаево, да

иазанЂ бмти. У исто ће време народт, царнци ч-ранцускои и царевићу предати народнБШ дарг.. за кого цћ.м, већт, се и садЂ млоге сумме унПсуго. За овомћ свечаности слћ" доваће повторително улазакЋ игточне воиеке на челv „apina.ia Пелигја. ГроФи Морни одсћсће у палатн воронцовлћвои у Цетробу ргу. ГроФЋ Моле, у тестаменту cbomi , наредјо « , да се нћгове достопаметностм 20 година noc.ie смрти нћгове печатаго. И „Сћклг." говори, као и .,Ле норт,". да ће гроФ-Б Морни oi.nn наименовант, за Францускогт, посланика у Петробургу. и додан ki> томе, да о н<> наименованћ у саK )3v стои са млогим1, другимт, променама у велипимт, дрjKaBiibiM'b знанјнма. кое су промене већт, пре неколико недела оглашене и наговешћиване. Наименованћ грофа Mopnia за представника цара Наполеона при скечаномт, крунисанн) цара рускога у Москви стварћ е извћстна, koio ни сач|> грофт, више нетаи. Изт> Цариграда пишу подч, 3. Априломт, паризкои „Пресси" слћдугоће : „Пренозтз кавалћрЈВски конн ci, Крима врло нно за бунгое нашу воиничку управу. Французи имак) на Крииу 30—35.000 кона, и то бм 6wo исполинскји посао, да се сви ови.конон кући одвуку. Међу hi .има има додуnie и до 15.000 у Турскои покупованм омаленм коин. кое 6bi сагозници драговолвно Русима и Турцима вили ; али OHw осталм 20.000 кавалћршски и тонџиски кока мораго се у Француску и Алџирт, пренети. Садт, се крои плант,. да се сви сувимт, транспортираго. кое бм одт, прилике четири месеца тран.ш садт, озбилћно претреса. У бдрену догодјо се 25- Марта страшавт, погкарт, iion e 240 дућана, 5. \анова и 8 велики механа заедно са м -1огимт> виномт, и другимт, естивомт, уништк).

су сагозници iouih Сепгембра месеца Ј854. год. Севастоuo.ii, оСвоити могли. Они веле, да су се они не само рћшили. да варошћ, кого су за изгублћну дрзкали, ceoiofi судбинн оставе, него да с.у се они сумннли и о томе, да ће се и савт, осталми Кримт, моћи одршати, докт, н!е наипосле иедћлателностћ наша (сагозничка) кназа Меншикова охрабрила и показала му . да се може Кр имт> ст, чешћу задуго бранити. Руски ОФицири признаго да.гћ и то, да се Hi.ioita наивећа ногрешка састои у томе , што су се они после инкерманске битке у одбранително положенћ поставили, и увиђаго сад«. , да су они при свимђ страшнимт. губитп,има своимт,. кое су они тога на вћки паметидостоиноп, дана иретрпили , ипакт, требали обноити нанаданћ на нашу изнемоглу воиску. Писма изт, Крима ивлаго . да ће енглеско-турска леria преместити свои стант. у Варну и Шумлу. Између руски и сагознички ОФицира влада непрестано прјн телБскш саобрашгаи,- па и руске госпе, међу коииа и супруга ђенерела Лидерса . посћћаваго ceaKift дант, на своичт, екипажима (интовича) сагозвичкЈи Стант, гди ce за нг.и и за друге госте спрема саиими балт> у Кановилу. Руси купуго раз.шчите ствари у Камћшу и Балаклави, и чуде се прекомћрно евгинои цћни. Лако е ионити. да ће то трговци на свого користБ употребити, — Татаркинћ кримске врло су ожалошћене, што ће нбјови нови Француски покровителћи тако набрзо отићи. н понека одт, овм лепотица рћшила се да ст, воискомт, ФранцусKOM'b отиде, и да Кр иму за навћкт,. ст> Богомт,! каже. —• У Крчу е (25. Марта) iooti, еднако траало зимнћ доба и

КНГ.1 К V К .4. Изт> Лондона пишу подт, 11. Априломи слћдугоће: 1'инцт, праискји Фридрихт, Вилхелмт,, доћиће у почетку аа и есеца изт, Брисела у Енглеску. и носћтиће узт,; "Уп, и Паризт,. Принцт, ће се по свои прилицм два ме -ј °еца у Енглескои бавити, за кое ће време свршити сеј 4f стопоменуто обрученћ праискогт, принца са прицезоменглескоит,. ^Крониклт," вели,да е рћшено, да ће баронт, Бру , н °вт, no свршевои ратификацји уговора мира отићи као г 3ван реднми посланикт, у Лондонт,, гди ће кралБицм еиКОи званично обзнанити ступанћ на пдестолт, Нћг. новт Ве * 1И1 ' Ч а ра Александра. Но да ли ће баронт, Бру^ н^ < ! ћ,ти за редовногт, посланика у Лондону постав'оцјтт , се ништа известно незна.

Оваи се плавт ,!велик !и е снегт, падао. И 0 Л ff Т И Ч Н bl И II Р Е 1 Л Е Д Ђ. У предидућемт, брого нашегт. листа саобштили смо све чланке уговора мира како по реду слћдуио., ио .,Нреса" одћ 18. Априла доноси намт, и уводт, у оваи. кои ш садт, накпадително саобштавамо. Мезваничнши слоп> уговора, сасвим-fa се слаже са звани-шимт, изузимагоћи неке у ствари сачои ништа неменнгоће изразе. Онђ . гласи овако: ff и.пе ск£могућегг Бога. Hi.ioBa Велич. царт. Францускји . кралћица саеДАићни кралћвства Велике Британје и ПрландЈе, царт свеpycKiH, кра.и, сардинскЈи и царт, турсш'и, одушевлћн« желбомт ,. да бедама и неволама рата краи учине , а и да предохране иовратакт, таквм заплета. кои су оваи рап, произвели, заклгочиЛи су, да се са нћгбаммљ Велич. Царемт, аустр1 - искимт, посредствомт, снажии и узаамнћи гарант|'н споразумеду о основима ради повратка и утврђена мира, и ради обезбеђени независимости и целокупности османскога царства.