Šumadiska divizija I poziva : 1915 I

191

2. — И ако је повлачење извршено већ прошлога дана, вероватно пре пада Смедерева, ипак овога јутра није било завршено са уређењем одбране. Тек у 6.10 часова командант пука наређује команданту 4. батаљона да преда своје две чете на десном пододсеку команданту 3. батаљона, а командант „лично да дође и прими команду над левим пододсеком код села Вучака,“ :

3. — Утврђивање положаја није било завршено у току прошле ноћи. Још се радило пре подне што је одало положај.

4. — Нападу код Немаца претходило је детаљно борбено извиђање на фронту сваког батаљона. То извиђање вршиле су јаке официрске патроле, које су могле и саме да упућују слабије патроле, докле су код нас, готово по правилу, упућиване само подофицирске патроле. И зато су извештаји немачких патрола прецизни и са скицама, где су, било на копији од секције или на скици од неколико потеза, уцртани непријатељски положаји, распоред трупа и оруђа, утврђивање, и у којима се износило дејство своје артилерије,“

5. — Пешадиски напад код Немаца није почињао пре, но што се изврши груписање артилерије и артилериска припрема у потребној мери. За концентрацију ватре изабрани нападни фронт није био велики, обично фронт једног пука. И на изабрани фронт сконцентрисан је највећи број батерија. На овај начин, Немци су штедили људске животе, јер су били сувише надмоћни у артилерији, како по броју и величини калибара, тако и у огромној количини муниције. Немцима је тешко пало и ово одвајање трупа за Балкан, и са обзиром на велике губутке на западном фронту, морали су штедити. Крај рата није се могао сагледати. Обратно је било на нашој страни, јер се материјал морао штедити, пошто га више нисмо могли надокнадити. Сем тога сматрало се за грех изгубити оруђе и када је оно испунило своју дужност до краја, и зато су оруђа често повлачена у тренутцима када су била најпотребнија. _

1 У операциском дневнику 19. пука забележено: „У 7.05 часова лично је рез. поручник Танасије Марковић известио команданта 4, батаљона 5. пука, мајора Молеровића, да ухвати везу са 2. батаљоном 5. пука на сеоском путу Липе — друм. О овоме је извештен преко ордонанса командант 2. батаљона 5. пука да ухвати лево везу са мајором Молеровићем, кога ће, по добивеном обавештењу, сменити са батаљоном мајор Радиша Николић.“ Значи, да је уређење положаја у погледу командовања могло бити извршено тек кад је борба и почела.

з Командант 64. пешад. пука, који је стигао са пуком око 8 часова испред к. 106, вели: „Ја сам јахао на челу пука и одједном видим како једна српска патрола од једног официра и два војника трчи са обале Језаве назад на к. 106. Ова је патрола имала старе пруске шлемове на глави какве ми више нисмо носили. Моји су војници хтели да гађају ову патролу, јер је била испред нас на 200 м, али ја сам забранио и пустио да побегну. Ако овај официр још живи поздравите га са моје стране.“ _