Šumadiska divizija I poziva : 1915 I

Леви пододсек чини вододелница између Дунава и реке Раље. Земљиште је брежуљкасто, просечне релативне висине до 200 метара, са јасним топографским линијама и тачкама. Избраздано је већим бројем малих потока и јаруга, али не сувише дубоких, те и преставља таласасто, маневарско земљиште. Иако је покривено културом (виноградима и кукурузима), шумарцима и са више насељених места, ипак је са највећег броја тачака врло добра прегледност у свима правцима. По висини знатно надвишава Дунав, и има добру прегледност на | напријатељској страни, у колико није ограничена обраслом левом обалом. Природне отпорне тачке јесу узвишења (коте) на самоме гребену и насељена места, која су се могла вештачки ; организовати за упорну одбрану прилаза гребену, као и за међусобну одбрану. :

6) У шактичком погледу. Имајући Дунав пред собом цео је одсек веома јак са фронта. Приступи овоме одсеку, преко Дунава, на пловним објектима, изложени су јакој артилериској и пешадиској ватри. М за успешан напад на фронт услов је врло јака надмоћност у артилерији. Приступи овом одсеку са крила, врло су тешки, јер треба прво прећи Дунав. И докле се не пређе Дунав тактички су услови повољнији за браниоца, јер је могућна врло јака одбрана ватром.

Иначе цео је одсек велики и по фронту и по дубини, и могућ је размештај великог броја трупа, а има довољно про-

" стора за кретање и маневровање.

На одсеку нема много вештачких комуникација, али има доста и добрих сеоских путева, који су у ово јесење кишно доба тешко били употребљиви. Мочарно земљиште на десноме пододсеку јаче је отсжавало и ограничавало кретање возова, нарочито за време кишз.

Одсек је добро наслоњен на десном крилу, на Мораву, знатну препону, која се без предходних припрема не може брзо да пређе и у маси. На левом крилу одсек је наслоњен на суседни одсек и трупе, где земљиште има исте особине, пошто је овај одсек природно продужење Грочанског одсека.

По прелазу Дунава, на десном пододсеку, у равници, услови су скоро подједнаки и за браниоца и за нападача; али су ипак за нападача у толико тежи, у колико је мање упознт са земљиштем. Овде су могућа изненађења за обе стране. Тешко је благовремено и ефикасно потпомагање пешадије од стране артилерије. Речице, баруштине, насељена места, шуме, врбаци, високи кукурузи ит. д., скоро су од подједнаке користи или штете по обе стране.

На левом пододсеку услови су повољнији за браниоца. Испресецано земљиште на левом пододсеку, са више земљи

" Командир 4. Дринске пољ. батерије вели: „Потоци су били разли-

вени, На мостовима су се морали често сви возови испрезати и на рукама пребацивати, јер је ширина мостова била ужа од колотрага возова,“ !